Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o oblodzeniach w Polsce północno-wschodniej. Mokra nawierzchnia dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu może zamarzać. IMGW wydał ostrzeżenie 1 stopnia dotyczące możliwości wystąpienia oblodzenia dla prawie całego kraju z wyjątkiem województw: dolnośląskiego i opolskiego.

IMGW informuje o oblodzeniach w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim.

W województwie warmińsko-mazurskich chodzi o powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, olecki, piski, węgorzewski.

W województwie podlaskim chodzi o powiaty: augustowski, białostocki, Białystok, bielski, grajewski, hajnowski, kolneński, Łomża, łomżyński, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski, Suwałki, wysokomazowiecki i zambrowski.

Ślisko jest także na drogach w Małopolsce, na Śląsku, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu - tam wiele tras pokrywa śnieg lub błoto pośniegowe. 

Na południu kraju śnieg miejscami mocno sypie. Jak sprawdził reporter RMF FM Maciej Pałahicki, drogi krajowa, a więc te główne, są odśnieżone, ale na górskich odcinkach jeździ się po tzw. błocie pośniegowym. Kierowcy natkną się na niego na zakopiance od Skomielnej Białej do Zakopanego, na DK7 w kierunku Chyżnego czy DK49 w stronę granicy ze Słowacją. Podobnie jest na trasie w kierunku Krynicy. Szczególnie uważać trzeba jednak na bocznych drogach, które w wielu miejscach pokryte są warstwą śniegu. 

"Już w wielu miejscach temperatura spadła poniżej 0 stopni C, choć nadal niewiele, bo do -1 stopnia C, przy gruncie bardzo podobnie (są miejsca, gdzie tylko tu na razie temperatura jest ujemna), co może skutkować oblodzeniem mokrych nawierzchni dróg i chodników. Są jeszcze miejsca, gdzie temperatura pozostaje dodatnia, ale jest już bliska 0 stopni C. Nadal występują też słabe opady mokrego śniegu lub deszczu ze śniegiem. Ponieważ tendencja temperatury jest spadkowa (miejscami do -2 stopni C, przy gruncie do -3 stopni C), przewiduje się dalsze zamarzanie mokrych powierzchni" - czytamy w komunikacie.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.