Jak zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Polsce w najbliższych dniach nadal będzie upalnie i gorąco, ale lokalnie mogą wystepować burze. Taka pogoda ma się utrzymwać na początku przyszłego tygodnia.

Jak zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Polsce w najbliższych dniach nadal będzie upalnie i gorąco, ale lokalnie mogą wystepować burze. Taka pogoda ma się utrzymwać na początku przyszłego tygodnia.
Zdjęcie ilustracyjne /FRANK RUMPENHORST /PAP/DPA

Jak podaje IMGW, nad północno-wschodnią Europą, częściowo środkową i południowo-zachodnią dominować będą wyże. Pozostały obszar kontynentu będzie pod wpływem niżów: płytkiego z rejonu Morza Czarnego i bardziej wyraźnego z ośrodkiem nad północno-zachodnim Atlantykiem. Na zachodzie i w centrum kraju będzie rozmywający się front chłodny, związany z płytkim ośrodkiem niżowym nad południową Szwecją. W dalszym ciągu będziemy w upalnym powietrzu zwrotnikowym.

W poniedziałek na zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu i burze. Lokalnie może spaść grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 25 mm, a gdzieniegdzie w centrum do 30 mm.

Będzie gorąca. Termotmery mogą pokazać od 27 st. do 32 stopni Celsjusza, miejscami na wybrzeżu i w kotlinach górskich chłodniej: od 24 st. do 26 st. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych i wschodnich. W Karpatach porywy wiatru do 60 km/h. W czasie burz wiatr może osiągnąć prędkość  75 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane. Miejscami przelotne opady deszczu i zanikające burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Lokalnie krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 17 st. do 22 st. Wiatr słaby, północno-wschodni i wschodni. W Karpatach porywy wiatru do 60 km/h.W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego i tam przelotne opady deszczu oraz burze. Możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm, a w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim do 25 mm. Temperatura maksymalna od 28 st. do 32 st.; chłodniej na Podhalu 26 st. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. W czasie burz wiatr w porywach do 75 km/h.

(ag)