Przez trzy dni nie będą działać Centralne Rejestry Sądowe (Nowa Księga Wieczysta, Krajowy Rejestr Sądowy, Rejestr Zastawów). Powód? Baza danych zostanie przeniesiona, wprowadzone zostanie także aktualne oprogramowanie. Przerwa zacznie się w najbliższy poniedziałek i potrwa do środy. Problemy czekają tych, którzy w tym czasie będą potrzebować wpisu do księgi wieczystej albo zaświadczenia o firmie z Krajowego Rejestru Sądowego.

Jeśli wnioski o wpisy bądź zaświadczenia złożymy w najbliższych dniach, czyli w czwartek i piątek , wówczas potrzebne dokumenty dostaniemy - tak jak do tej pory, czyli właściwie od ręki. Owszem w poniedziałek też będzie można składać wnioski, tyle że wydawanie żądanych zaświadczeń zacznie się w czwartek – wyjaśnia Maciej Kujawski z Ministerstwa Sprawiedliwości. Wnioski będą przyjmowane, rejestrowane, ale zostaną zrealizowane dopiero po 16 grudnia. Oczywiście, pod warunkiem, że „przenosiny” baz danych skończą się tak jak planowano - w środę po południu.

Co ciekawe, niektóre sądy informują, że ich wydziały Ksiąg Wieczystych przez trzy dni… będą nieczynne. Podkreślmy, że przerwa nie oznacza wcale, że pracownicy sądów będą mieli wolne. Wydziały powinny bowiem przyjmować wnioski.