13 kobiet umiera codziennie na raka piersi w Polsce; to najczęściej spotykany nowotwór złośliwy u pań. Polki, niestety, nie badają się, choć wcześnie wykryta choroba jest całkowicie uleczalna. By to zmienić w Toruniu, w ramach akcji "Tak dla zdrowia", wolontariusze rozdali paniom 2 tysiące różowych gerber z bilecikiem o treści: "Zbadaj się, jesteś dla kogoś ważna".

Wolontariuszki, które dziś rozdawały kwiaty liczą, że uda im się przede wszystkim wzbudzić u kobiet zainteresowanie własnym zdrowiem. Często panie idą na badanie dopiero, gdy poczują węzły chłonne pod pachą, a to już bywa naprawdę bardzo późno - mówi jedna z nich.

Paulina Jóźwiak z fundacji "Tak dla zdrowia" informuje: Co czwarta Polka decyduje się na badanie profilaktyczne dopiero wtedy, gdy znana jej osoba zachorowała na raka piersi. Tymczasem samobadanie to nic skomplikowanego, wystarczy poświęcić kilka minut raz na miesiąc, by ustrzec się przed groźną, śmiertelną chorobą.

Świadomość Polek dotycząca raka piersi jest różna. Dlaczego się nie badają? To chyba strach i odwleczenie pewnej decyzji. Taka ucieczka: a może mnie to nie dotyczy? Po co ma się okazać, że jednak jestem chora. Więc to jest ucieczka - mówi jedna z torunianek. Młoda dziewczyna zauważa: To chyba problem naszych mam i babć, młode pokolenie jest lepiej wyedukowane - podkreśla, trzymając ulotkę w ręku.

To jednak nie do końca prawda. Organizujemy również wystawę poświęconą najmłodszym amazonkom w Polsce. To kobiety w wieku 25-30 lat - ostrzega Paulina Jóźwiak i dodaje, że przekonanie, iż problem dotyczy starszych kobiet sugeruje narodowy program profilaktyki raka piersi, którym objęte są kobiety w wieku od 55 do 69 lat. Tymczasem kobiety powinny zaczynać się badać od 20 roku życia i domagać się takich badań również od ginekologa - zaznacza Jóźwiak.

W akcję rozdawania kobietom kwiatów i zachęcania do badania piersi osobiście włączyli się m.in. prezydent Torunia, toruńscy sportowcy i służby mundurowe.