Gdańsk odwołał się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od decyzji wojewody pomorskiego, dotyczącej cyklicznych uroczystości na Placu Solidarności, m.in. 4 czerwca. Wojewoda wydał ją po wniosku Karola Guzikiewicza z Solidarności Stoczni Gdańskiej.

Przypomnijmy - miasto planowało na ten dzień uroczyste obchody 30 rocznicy częściowo wolnych wyborów, ale wojewoda zdecydował, że plac od 6 do 22 będzie zarezerwowany dla związkowców z Solidarności.

Miasto oczekuje całkowitego uchylenia decyzji wojewody lub przynajmniej uchylenia jej i przekazania wojewodzie do ponownego rozpatrzenia. Jak podkreślono, na początku kwietnia Dulkiewicz zwróciła się też do Rzecznika Praw Obywatelskich i gdańskiej prokuratury o zajęcie stanowiska w sprawie tej decyzji.


W piśmie, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz uzasadniając swoje odwołanie powołuje się na naruszenie przepisów prawa. Chodzi między innymi o to, że Solidarność Stoczni Gdańskiej nie posiada osobowości prawnej, jak czytamy w piśmie - nie jest zarejestrowana w rejestrze stowarzyszeń i innych organizacji, więc formalnie nie istnieje i nie może złożyć takiego wniosku.

Zwrócono też uwagę, iż NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej nie organizował w ostatnich trzech latach zgromadzeń na Placu Solidarności w dniach wymienionych w decyzji wojewody.

Kolejny argument, na który powołała się prezydent Gdańska mówi o tym, że "decyzja wydana przez wojewodę zawiera braki formalne takie, jak brak pouczenia czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie oraz o prawie zrzeczenia się odwołania i o skutkach zrzeczenia się odwołania". Jak zaznaczono, odwołanie od decyzji wojewody złożyło też Europejskie Centrum Solidarności.

Miasto zwraca uwagę również na to, że formalnie wojewoda pomorski wskazał jako organizatora cały związek Solidarność, a nie wnioskującą Solidarność stoczniową.

CAŁA TREŚĆ ODWOŁANIA PREZYDENT GDAŃSKA DO MSWiA PRZECZYTASZ TUTAJ

4 czerwca br. w Gdańsku planowane są obchody 30. rocznicy wyborów, które miały miejsce w 1989 roku. Organizowane przez grupę prezydentów największych polskich miast uroczystości mają mieć miejsce m.in. na Placu Solidarności.

Plan zakłada, że 4 czerwca w południe na Placu odśpiewany zostanie hymn Polski i podpisana "Deklaracja Wolności i Solidarności". Z kolei o godz. 17, w historycznym centrum Gdańska, na Drodze Królewskiej, ma odbyć się wiec, na którym głos mają zabrać Lech Wałęsa i Donald Tusk. W mieście zaplanowano też cały zestaw imprez towarzyszących obchodom - mają one odbywać się od 1 do 11 czerwca pod hasłem "Święto Wolności i Solidarności".

Opracowanie: