Nad Kaniowem w województwie śląskim przeszła trąba powietrzna. Uszkodziła ona kilkadziesiąt zabudowań. Z niektórych budynków wiatr pozrywał dach.

Uszkodzonych zostało ponad 20 dachów na domach i budynkach gospodarczych. W jednym z domów dach został całkowicie zerwany, a w kolejnym budynku uszkodzona jest konstrukcja. Wszystko to wydarzyło się w rejonie dwóch ulic.

Sytuacja jest dosyć poważna, ponieważ w kilku do dziesięciu budynków zerwane zostały całe dachy, w innych przypadkach doszło do uszkodzenia dachówek, blach. Część budynków ma uszkodzoną konstrukcję nośną, także straty są dosyć poważne. Ponadto doszło do uszkodzenia linii i słupów energetycznych - powiedziała nam st. kpt. Patrycja Pokrzywa ze straży pożarnej w Bielsku-Białej.

"Rumowisko z cegieł i połamanych desek"

"Pobojowisko" - tak miejsce przejścia trąby powietrznej opisał nasz reporter, który przyjechał na miejsce. "Na ulicy leżą resztki połamanych gałęzi. Tuż obok leżą zwoje falistej blachy. Jak powiedział jeden z mieszkańców - to pozostałość po garażu, który przeniósł w to miejsce wiatr. Na podwórku obok rumowisko z cegieł, połamanych desek i uszkodzonych dachówek. Tuż obok resztki dachowej konstrukcji. Właściciel domu powiedział, że to resztki dachu sąsiada" - relacjonował Marcin Buczek.

Jak przekazali mieszkańcy, nawałnica trwała zaledwie kilkanaście sekund. Jak zaczęło wiać, patrzę, a na mnie leci dach od sąsiada z trzeciego domu ,po drugiej stronie ulicy. I to leci prosto na mnie, ja próbuję wejść do domu, a drzwi zablokował wiatr i nie mogłem wejść. Skuliłem się i tak czekałem - mówił jeden z mieszkańców.

Czegoś takiego jeszcze nie było. Nagle wszystko się zerwało, okna zaczęło z zawiasów wyrywać. Uciekliśmy na dół, na niższe piętro - mówili inni.


W nawałnicy nikt nie został poszkodowany.

Pracuje sztab kryzysowy

Na miejscu pracuje powiatowy sztab kryzysowy z udziałem wicewojewody i inspektorów nadzoru budowlanego.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, w pracach powiatowego sztabu uczestniczą m.in. wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz i przedstawiciele wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego.

Kucharzewska zaznaczyła, że po zdarzeniu z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem skontaktował się wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, który zobowiązał wojewodę do natychmiastowej pomocy poszkodowanym.

"Oczywiście będziemy wspomagali poszkodowanych zasiłkami z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości do 6 tys. zł. Czekamy na wnioski gminy w tej sprawie" - zaznaczyła rzeczniczka wojewody.


Ostrzeżenia przed burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed burzami i burzami z gradem, które w niedzielę po południu mogą wystąpić w jedenastu województwach.

Jak podał IMGW, burze i burze z gradem mogą wystąpić w województwach: mazowieckim, podlaskim, części warmińsko-mazurskiego, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim, małopolskim, śląskim, opolskim i części dolnośląskiego.