Historyczne uroczystości w Auschwitz stały się okazją do oceny współczesności - piszą rosyjskie media, skupiając się głównie na wypowiedziach prezydenta Rosji Władimira Putina.

Jak donosi nasz moskiewski korespondent, niemal wszystkie media w Rosji cytują Putina. Prezydent mówił, że jest mu wstyd, iż w Rosji, która tak bardzo ucierpiała w walce z faszyzmem, dzisiaj pojawiają się ugrupowania neonazistowskie.

Putin nie mógł odmówić sobie przyjemności, by podczas wystąpienia w Krakowie nie nawiązać do jego ulubionego tematu - wojny z terroryzmem, który często porównuje do faszyzmu.

„Kommersant” i „Izwiestia” zauważają również, że Putin przyleciał do Krakowa dopiero wczoraj, wymawiając się burzą śnieżną, chociaż innym szefom państw śnieg nie przeszkodził.

Ale nic dziwnego, że się nie spieszył - pisze „Niezawisimaja Gazeta” - polskie media przyjęły go z wrogością. Putin miał się spotkać z Kwaśniewskim już przedwczoraj, ale nie przyleciał do Krakowa. Oficjalnie z powodu złych warunków atmosferycznych.

Wczoraj Kwaśniewski rozmawiał z Putinem trzy razy - pierwszy raz w hotelu Sheraton, potem przez godzinę w autobusie jadącym na obchody oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau, a późnym wieczorem w Pałacu Radziwiłłów w Balicach.

Prezydenci ustalili, że w pierwszej połowie roku odbędzie się polsko-rosyjskie forum gospodarcze z ich udziałem. Putin zapewnił, że nie będzie ograniczeń w dostawach rosyjskiej ropy do Polski.