Czeka nas kolejna fala protestów rolniczych – blokad dróg i przejść granicznych. NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" podjął decyzję o rozpoczęciu strajku generalnego. Jak czytamy w oświadczeniu, "powodem są decyzję Brukseli ws. importu produktów rolnych z Ukrainy i bierność polskiego rządu".

Kiedy i gdzie zostaną zorganizowane blokady?

Z komunikatu rolniczej "Solidarności" wynika, że za tydzień - w piątek 9 lutego o godz. 10 - zablokowane zostaną wszystkie przejścia graniczne z Ukrainą. Nie ma na razie informacji na jak długo.

Poza tym w niektórych województwach mają rozpocząć się czasowe blokady dróg. Potrwają one od 9 lutego do 10 marca.

"Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia" - pisze w oświadczeniu NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Działacze przywołali w tym kontekście decyzję Komisji Europejskiej o przedłużeniu do czerwca 2025 roku unijnej umowy handlowej z Ukrainą.

"Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny" - napisano w komunikacie. 

Rolnicy: Będziemy walczyć aż do skutku

Działacze podkreślają, że "nie ma zgody na wdrażanie "Europejskiego Zielonego Ładu", unijnej strategii "od pola do stołu" i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie".

"Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu" - podkreślają rolnicy i zapowiadają, że będą o to walczyć "aż do skutku".

"Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP. Prezydium NSZZ RI "Solidarność" apeluje o SOLIDARNOŚĆ całej społeczności rolniczej" - czytamy w komunikacie.

Nie bez znaczenia dla rozpoczęcia strajku może mieć fakt, że jednym z liderów rolniczej "Solidarności" jest były mininister rolnictwa w rządzie PiS Robert Telus.

Cały komunikat NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" można przeczytać pod >>>TYM LINKIEM<<<