Komisja Europejska potwierdza, że odblokowała pieniądze dla pięciu regionów Polski, które najpierw ogłosiły tzw. strefy wolne od LGBT, ale ostatecznie się z tych deklaracji wycofały. "Jesteśmy zadowoleni" – przyznaje rzecznik Komisji Europejskiej w rozmowie z dziennikarką RMF FM w Brukseli - "Wszystkie pięć regionów zobowiązało się do niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną".

Komisja Europejska gotowa jest więc już wypłacić pięciu polskim regionom 125 mln euro z dodatkowego funduszu REACT-UE na walkę ze skutkami pandemii. Termin decyzji w sprawie tych płatności mija w grudniu.

Jak ustaliła dziennikarka RMF FM, służby Komisji wysłały w tej sprawie pisma - 26 października do władz małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego, a 30 listopada do władz lubelskiego i łódzkiego.

"Skuteczny środek perswazji"

"Wszystkie te pięć regionów zobowiązało się do niedyskryminacji ze względu na płeć, pochodzenie rasowe lub etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Na tej podstawie służby Komisji wznowiły negocjacje poprawek do programu REACT-UE dla tych pięciu regionów" - przekazały służby prasowe Komisji Europejskiej.

Nieoficjalnie rozmówcy naszej korespondentki przyznają, że wstrzymanie pieniędzy okazało się "bardzo skutecznym środkiem perswazji"

Inny z rozmówców chwali także decyzję wiceministra Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemara Budy, który we wrześniu wysłał list do regionów z sugestią ponownego wycofania się z postulatów krzywdzących osoby LGBT.


   

Opracowanie: