Analizę wszystkich śledztw dotyczących nielegalnego postępowania z odpadami zleciła prokuratorom Prokuratura Krajowa - dowiedział się reporter RMF FM. Taką decyzję, w związku z falą pożarów na wysypiskach i składowiska śmieci, podjął departament postępowania przygotowawczego.

Przede wszystkim chodzi o ustalenie ewentualnych powiązań pomiędzy podmiotami, co do których zachodzi podejrzenie, że łamią prawo.

Jeśli takie związki będą - możliwe będzie łączenie poszczególnych śledztw.

Tak wydarzyło się już w przypadku postępowań w związku z pożarami prowadzonych w prokuraturach w Zabrzu, Radomsku i Krakowie. Wspólne śledztwo prowadzi jednostka w Tarnobrzegu, a - jak usłyszał dziennikarz RMF FM - waga i zawiłość sprawy spowodowała, że szczególny nadzór nad nią ma Prokuratura Regionalna w Rzeszowie.

Policja powołała specgrupę

We wtorek dziennikarze RMF FM informowali, że Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji powołało specgrupę do sprawy wyjaśnienia pożarów wysypisk śmieci w Polsce. Chodzi o dochodzenia i śledztwa, które mają wyjaśnić przyczyny tych zdarzeń.

Fakt że komenda główna policji zdecydowała o koordynowaniu tych postępowań, świadczy o tym, iż w ocenie funkcjonariuszy te pożary mogą nie być przypadkowe. Stąd potrzeba szerszego przyjrzenia się wszystkim przypadkom.

Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM, policjanci w terenie sprawdzają różne możliwe wersje tych zdarzeń - także podawane przez media. Wyjaśniają, czy jest związek między pożarami. Analizują też motywy potencjalnych sprawców podpaleń.

Jak usłyszał nasz reporter, ze względu na dobro postępowania policja nie chce na razie ujawniać, co do tej pory ustaliło Biuro Kryminalne KGP.

Od początku roku w całej Polsce doszło do kilkudziesięciu pożarów wysypisk i sortowni śmieci. Na mapie poniżej prezentujemy tylko te z ostatnich dwóch miesięcy.


(j.)