Są pierwsze wyroki w głośniej wojskowej aferze korupcyjnej w Zielonej Górze: od kary grzywny do dwóch lat więzienia w zawieszeniu. Grupę przestępczą ustawiającą przetargi w armii rozbiły Żandarmeria Wojskowa i CBA. Ośmiu oskarżonym postawiono łącznie aż 43 zarzuty.

Oskarżeni dobrowolnie poddali się karze. Po uprawomocnieniu wyroków, będą oni mogli zeznawać w tej sprawie w charakterze świadków przeciwko dalszym 6 osobom związanym ze sprawą, w tym kierującym grupą przestępczą.

Korupcyjna, zorganizowana grupa przestępcza przez wiele lat udaremniała i utrudniała przeprowadzanie przetargów w celu osiągnięcia korzyści majątkowych na szkodę Wojska Polskiego. Funkcjonariusze i pracownicy Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Zielonej Górze przyjmowali łapówki i fałszowali dokumenty związane z przetargami na ogromną skalę. Nieprawidłowości w postępowaniach przetargowych polegały m.in. na podmienianiu dokumentów lub fałszowaniu ich. Były też sytuacje "ustawiania" przetargów na prace, które nigdy nie miały miejsca. Zdarzało się, że odbierano niewykonane zlecenia.

Prace, na które ogłaszane były przetargi, dotyczyły m.in. budowy domów, koszar, wyburzania koszar proradzieckich i prac adaptacyjnych w budynkach. Nadal szacowana jest skala prowadzonego przez lata procederu. Przestępcza grupa działała od 1998 do 2005 roku. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań w sprawie.