Polska ambasada w Moskwie nie zareaguje na razie na kłamstwa w rosyjskiej telewizji państwowej. W reportażu wyemitowanym w najlepszym czasie antenowym padają stwierdzenia, że to Polska proponowała Niemcom i Japonii napaść na Związek Radziecki. Autor reportażu twierdzi też, że dzięki paktowi Ribbentrop-Mołotow odzyskano rosyjskie ziemie zajęte przez Polskę.

Jak usłyszał korespondent RMF FM Przemysław Marzec w polskiej ambasadzie w Moskwie, sprostowanie musi być skonsultowane z historykami i zawierać historyczne argumenty obnażające kłamstwa w rosyjskiej telewizji.

Co było w reportażu?

Polska chciała z Japonią i Niemcami napaść na Związek Radziecki, Polacy uznawali Hitlera za sojusznika, pakt Ribbentrop-Mołotow pozwolił ZSRR odzyskać czysto rosyjskie ziemie bezprawnie zajęte przez Polaków - te skandaliczne i kłamliwe tezy zaprezentowała w reportażu rosyjska telewizja państwowa. Autor materiału twierdzi, że dzięki paktowi Wilno zwrócono Litwie. Co prawda ZSRR okupował i pozbawił państwowości republiki bałtyckie, ale o tym w reportażu nie ma już ani słowa. Należy dodać, że autorem reportażu jest Ilia Kanawin, polityczny komentator kanału Rossija. W 2006 roku prezydent Putin odznaczył go medalem za zasługi dla ojczyzny pierwszego stopnia.

Słowa: W gabinecie szefa polskiego MSZ Józefa Becka wisiał portret Hitlera Kanawin obrazuje natomiast zdjęciem Becka z Hitlerem. A Natalia Narocznickaja mówi, że Polacy bardzo chcieli wziąć udział w konferencji w Monachium, poświęconej rozbiorowi Czechosłowacji, i byli niezadowoleni brakiem zaproszenia. Narocznickaja to politolog i historyk z komisji mającej przeciwdziałać fałszowaniu historii. To kolejny już dowód na to, że ta komisja będzie się zajmować niczym innym, jak tylko zakłamywaniem historii.

Co kieruje Rosjanami?

Dlaczego rosyjska telewizja przekazuje takie fałszywe informacje? O to nasz dziennikarz Konrad Piasecki pytał Bartosza Cichockiego z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Posłuchaj: