NIK rozpoczęła doraźną kontrolę dotyczącą nadzoru na służbami specjalnymi w Polsce - dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada. Na początek kontrolerzy skupili się na kancelarii premiera, czyli urzędzie obsługującym szefa rządu, ministra koordynatora spec-służb oraz kolegium do spraw służb specjalnych.

Tytuł kontroli doraźnej to "Realizacja zadań związanych z koordynacją, nadzorem i kontrolą funkcjonowania służb specjalnych prowadzących na terenie Polski czynności operacyjno-rozpoznawcze".

Jak więc widać, działania skupią się na stosowaniu w Polsce między innymi podsłuchów.

NIK argumentuje, że wszczęta kontrola ma pozwolić na obiektywną ocenę mechanizmów nadzoru nad służbami.

Izba zamierza też wypracować propozycje służące wzmocnieniu ochrony praw i wolności obywatelskich, przy jednoczesnym zagwarantowaniu uprawnień służb.

"Oczekujemy, że prowadzona kontrola pozwoli na obiektywną ocenę funkcjonujących mechanizmów nadzoru służb specjalnych, a także na wypracowanie propozycji służących wzmocnieniu ochrony praw i wolności obywatelskich, przy jednoczesnym zagwarantowaniu uprawnień służb specjalnych niezbędnych dla ochrony interesów Rzeczypospolitej Polskiej i bezpieczeństwa obywateli" - czytamy w komunikacie NIK. 

Kancelaria premiera analizuje dokumenty NIK

Obecnie urzędnicy kancelarii premiera analizują dokumenty złożone przez Najwyższą Izbę Kontroli.

To oznacza, że nie wiadomo, czy NIK-owi uda się bez przeszkód przeprowadzić kontrolę. Od efektów tych analiz - jak usłyszał dziennikarz RMF FM - urzędnicy uzależniają między innymi wydanie dokumentacji, o która zwrócili się kontrolerzy.

Sprawdzane jest też to, czy Izba ma w ogóle kompetencje, by kontrolować działanie służb specjalnych.

Wygląda na to, że otworzył się tu kolejny front walki rządu z instytucją Mariana Banasia - zauważa nasz dziennikarz Krzysztof Zasada. 

NIK zapowiada kolejne kontrole

NIK potwierdził także ustalenia dziennikarza RMF FM, według których niebawem kontrole ruszą także w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz poszczególnych służbach - Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (CBA) i Służbie Kontrwywiadu Wojskowego (SKW).