Od 5 tys. zł do miliona złotych, a nawet areszt - takie kary grożą za brak wpisu do Rejestru BDO - czyli Bazy Danych o Odpadach. Ruszyła lawina wniosków, bo przedsiębiorcy muszą to zrobić do końca roku. Polskie Stronnictwo Ludowe chce jednak przesunąć o rok wejście w życie przepisów o obowiązku dopisywania się przedsiębiorców rejestru. "Prawie w ogóle nie powiadomiono przedsiębiorców" - mówi RMF FM przedstawiciel wnioskodawców Marek Sawicki z PSL.

Jeszcze wczoraj resort klimatu zapowiadał w rozmowie z dziennikarzem RMF FM, że nie będzie przedłużenia czasu na zarejestrowanie się przedsiębiorców w BDO

Był rok, by to zrobić - mówiła Magda Gosk, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami resortu klimatu pytana o wydłużenie czasu na rejestrację. Jak podkreślała, obowiązek rejestracji mają firmy, które już prowadzą taką ewidencję odpadów w wersji papierowej. Wprowadzenie Bazy Danych o Odpadach nie nakłada na przedsiębiorców nowych obowiązków ewidencyjnych - zapewniała Gosk.

Do bazy musi wpisać się każda firma, która produkuje odpady inne niż komunalne, która wytwarza coś lub sprzedaje coś w opakowaniach. Dlatego wpis powinni uzyskać np. drobni sklepikarze, właściciele restauracji, jeśli mają opakowania, gabinety kosmetyczne czy firmy budowlane.

Według urzędników wymóg rejestracji nie dotyczy biur, kancelarii prawnych, zakładów usługowych, jeśli dotąd wszystkie odpady odbiera od nich miejska śmieciarka. 

PSL chce przesunąć datę wejścia w życie przepisów

Na razie w bazie zarejestrowało się 170 tysięcy firm, a według ministerstwa taki obowiązek ma 300 tysięcy. 

Dlatego też Polskie Stronnictwo Ludowe chce o rok przesunąć wejście w życie przepisów o obowiązku dopisywania się przedsiębiorców do bazy. Prawie w ogóle nie powiadomiono przedsiębiorców - mówi RMF FM przedstawiciel wnioskodawców Marek Sawicki z PSL. 

Reporter RMF FM pytał przedstawicieli PiS i rządu o to, czy jest szansa na przesunięcie terminu. Oficjalnego stanowiska w tej sprawie nie ma jeszcze ani rząd, ani klub parlamentarny PiS. Ale jak usłyszał dziennikarz RMF FM, nieoficjalnie wiążące będzie stanowisko rządu, a Ministerstwo Klimatu, które odpowiada za projekt chce, żeby przepisy weszły w życie od nowego roku.

Marek Sawicki z PSL twierdzi, że konieczne jest przesunięcie terminu choćby o kilka miesięcy. I dobrze byłoby, jeśli nie rok, to chociaż pół dać czasu rządowi na to, żeby poinformował... Nie można wprowadzać przepisów prawnych, które za chwilę będą niewykonalne - mówi Sawicki. 

Jak usłyszał reporter RMF FM w resorcie klimatu, obawy przedsiębiorców są nieuzasadnione. Nowe przepisy dotyczą dość wąskiej puli firm, a inspektorzy ochrony środowiska w pierwszych tygodniach będą raczej informować i zachęcać do rejestracji niż karać.

Przedsiębiorcy, którzy muszą złożyć wniosek o wpis do Rejestru BDO

Wniosek do wpisu do Rejestru BDO muszą złożyć między innymi przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań oraz firmy przetwarzające, sprzedające i transportujące odpady.

W przypadku BDO nie ma znaczenia wielkość firmy. Do Rejestru BDO muszą się wpisać także firmy jednoosobowe, które wytwarzają odpady i mają w związku z tym obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów. Mogą to być np. salony kosmetyczne, gabinety stomatologiczne czy firmy budowlane.

Jak sprawdzić, czy jesteśmy objęci obowiązkiem rejestracji w BDO?

Aby sprawdzić, czy jest się objętym obowiązkiem rejestracji, można wypełnić interaktywny formularz udostępniony przez BDO. ZNAJDZIESZ GO >>>TUTAJ<<<

Obowiązek wpisu do Rejestru BDO mają posiadacze odpadów. Są to: 

- wytwórcy odpadów,

- osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, będące w posiadaniu odpadów.

Wytwórca odpadów:

- każdy, kogo działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów), oraz każdy, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów,

- podmiot, który świadczy usługę w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw, chyba że umowa o świadczenie tej usługi stanowi inaczej (jeśli do wymiany żarówki czy tonera w drukarce w swoim biurze lub zakładzie wezwiesz firmę zajmującą się tym profesjonalnie, to ona, a nie ty, będzie wytwórcą powstałych w ten sposób odpadów).

Którzy przedsiębiorcy zostaną wpisani do Rejestru BDO z urzędu?

Marszałek województwa wpisze do rejestru z urzędu przedsiębiorcę, który:

- uzyskał pozwolenie zintegrowane,

- uzyskał pozwolenie na wytwarzanie odpadów,

- uzyskał zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów,

- uzyskał decyzję zatwierdzającą program gospodarowania odpadami wydobywczymi lub zezwolenie na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych,

- uzyskał koncesję na podziemne składowanie odpadów,

- uzyskał wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

Kto nie musi mieć wpisu w Rejestrze BDO?

Wpisowi do Rejestru BDO nie podlega:

- osoba fizyczna oraz jednostka organizacyjna niebędąca przedsiębiorcą, która wykorzystuje odpady na potrzeby własne,

- podmiot mający ziemię, na której są stosowane komunalne osady ściekowe do:

- uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu,

- uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz,

- podmiot, który prowadzi nieprofesjonalną działalność w zakresie zbierania odpadów opakowaniowych i odpadów  w postaci zużytych artykułów konsumpcyjnych, takich jak np. leki i opakowania po nich,

- transportujący wytworzone przez siebie odpady,

- rolnik, będący wytwórcą odpadów, gospodarujący na obszarze poniżej 75 ha.

Opracowanie: