Na warszawskich Powązkach pochowano dzisiaj Teresę Torańską. Dziennikarka, pisarka i autorka wywiadów, m.in. z dawnymi działaczami komunistycznymi, zmarła 2 stycznia. Pożegnali ją bliscy, przyjaciele, dziennikarze i przedstawiciele władz państwowych. Prezydent pośmiertnie odznaczył ją natomiast Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Z ludzkiej pamięci, ludzkich przeżyć, wyznań pisała historię Polski. Pisała, dociekając prawdy. I wtedy, gdy jej rozmówcami byli "oni", z mijającej rzeczywistości komunistycznej, jak i gdy jej rozmówcami staliśmy się "my", z naszej Polski solidarnościowej - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Podkreślał, że dziennikarka nie oszczędzała swoich rozmówców, ale "szanowała ich emocje, zaskakiwała i potrafiła trafiać w czułe punkty, ale zawsze dawała szansę na obronę odmiennych, cudzych racji".

Szukała prawdy o nas, o Polsce. Szukała tej prawdy nie po to, by stawiać proste bądź uproszczone diagnozy i oceny, ale po to, by budzić refleksję, by budować czytelne znaki ostrzegawcze. Potrafiła pokazać mroczne zakamarki ludzkich serc i ludzkich dusz, ale zawsze starała się wydobyć to, co pokazywało w każdym człowieku istniejącą lepszą, piękniejszą stronę - mówił  Komorowski.

W czasie pogrzebu głos zabrała także marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Zmarłą żegnali również dziennikarze. Prezydent pośmiertnie odznaczył natomiast Torańską Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - "w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju polskiego dziennikarstwa, za szczególne osiągnięcia w pracy publicystycznej, upowszechniającej wiedzę o najnowszej historii Polski". Odznaczenie z rąk prezydenta odebrał mąż dziennikarki Leszek Sankowski.

Była dziennikarką, pisarką i autorką wywiadów

Teresa Torańska urodziła się w 1944 roku w Wołkowysku. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 70. współpracowała z tygodnikiem "Kultura", później z paryską "Kulturą". Była autorką książki "Oni" (1985), na którą złożyły się wywiady z byłymi komunistycznymi decydentami i dygnitarzami o ich roli w budowaniu PRL. Książkę przetłumaczono na kilkanaście języków i weszła do kanonu obowiązujących lektur na wydziałach nauk społecznych i politycznych uniwersytetów.

Kontynuacją książki "Oni" był wydany w 1994 roku kolejny zbiór wywiadów - "My". Później Torańska wydała także m.in. książki  "Byli",  "Są",  "Jesteśmy. Rozstania '68" oraz "Śmierć spóźnia się o minutę".

Zmarła dziennikarka była także autorką programów telewizyjnych oraz współautorką filmów dokumentalnych.