Ponad 210 tysięcy złotych zebrano podczas czterodniowej kwesty na Starych Powązkach w Warszawie. Pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków zbierało 250 osób. Byli wśród nich głównie przedstawiciele świata teatru i filmu.

Wśród kwestujących można było spotkać m.in. Maję Komorowską, Wojciecha Młynarskiego, Kazimierza Kaczora, Magdalenę Zawadzką i Olgierda Łukaszewicza. Z puszką na datki pojawiła się również prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Kwestę wspierał także zespół "Mazowsze" oraz członkowie Towarzystwa i Miłośników Kolejnictwa.

W ubiegłym roku podczas trzydniowej kwesty zaduszkowej "Ratujmy zabytki Powązek" zebrano rekordową kwotę 257,8 tys. zł. W ciągu 38 lat działalności komitet zadbał o renowację ok. 1300 z ok. 2000 najcenniejszych grobów.

Gdy się chodzi po cmentarzu na Starych Powązkach, to chciałoby się odrestaurować wszystko, co ma więcej niż 50 lat. Ale komisję konserwatorską obowiązują kryteria; z jednej strony jest to wartość artystyczna, piękno grobu, a z drugiej strony liczą się zasługi dla Polski tej osoby lub osób, które w tym grobie leżą - powiedział wiceprzewodniczący Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Jerzy Kisielewski. Podkreślił, że o niezwykłym uroku Starych Powązek może przekonać się każdy, kto spróbuje na nich "zabłądzić i odkrywać ślady historii i piękna".

W 2013 r. konserwatorzy chcą odnowić na Powązkach dwanaście nagrobków średniej wielkości. Jest wśród nich m.in. rodzinny grobowiec poety Cypriana Kamila Norwida. Na przyszły rok zaplanowano też odbudowę i renowację muru oddzielającego Cmentarz Powązkowski od nekropolii żydowskiej.

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami organizuje kwesty od 1974 r. Jego założycielem i wieloletnim przewodniczącym był pisarz i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff. Ten zasłużony nie tylko dla Starych Powązek, lecz również nekropolii na wileńskiej Rossie i lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego działacz zmarł w 1999 r. Został pochowany na Starych Powązkach.