150-letnią historię poznańskiego ogrodu zoologicznego można poznać dzięki nowo otwartemu Muzeum Historii Zoo i Lwa. Powstało ono jako jeden z projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Co oznacza nazwa muzeum?

W jego zbiorach znalazły się m.in.: plakaty, bilety, stare tabliczki opisowe czy fotografie. Wśród eksponatów znajduje się także lampart - całkowicie sztuczny rekwizyt wytworzony przez scenografów do filmu pt. "Lampart z Ankary", do którego zdjęcia realizowane były m.in. w poznańskim Starym Zoo. Produkcja wkrótce będzie miała swoją premierę.

Stąd pochodzi nazwa muzeum

Budynek, w którym powstało muzeum, nazywany jest "starą lwiarnią", choć na przestrzeni ponad 100 lat mieszkały tam różne gatunki zwierząt - lwy, tygrysy, lamparty, pantery, a także strusie i hipopotamy.

Jak wskazała rzeczniczka poznańskiego zoo Małgorzata Chodyła, zdjęcia, które można oglądać w muzeum, pochodzą z zasobów własnych zoo, a część została także przekazana przez sympatyków przy okazji obchodów kolejnych rocznic ogrodu zoologicznego.

"Historię poznańskiego zoo i jego mieszkańców poznawać można samodzielnie, dzięki ogromnym ekranom dotykowym, zawierającym opisy do czytania lub słuchania, w wersji dla odbiorców dorosłych lub dla dzieci" - podkreśliła Chodyła.

Chcesz zwiedzić muzeum? Zgłoś się

W muzeum znajduje się także sala dydaktyczno-projekcyjna, w której będą odbywać się zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas zwiedzania można również wejść do dawnych klatek, w których kiedyś mieszkały lwy i tygrysy.

Poznańskie zoo poinformowało, że obecnie z powodu pandemii zwiedzanie muzeum możliwe jest jedynie z przewodnikiem, po wcześniejszym zarejestrowaniu się (ddstarezoo@zoo.poznan.pl, nr tel. 61 8 733 975). Oprowadzanie grup odbywa się od wtorku do soboty o godz. 12. Wstęp jest bezpłatny. Docelowo muzeum będzie czynne w godzinach otwarcia zoo.