Problemy z kontrolą nad przeprowadzaniem badań genetycznych, funkcjonariusze ABW pracujący w wywiadzie skarbowym, idąca na marne praca NIK i ślub Roberta Lewandowskiego - to tylko niektóre z tematów, które zostały poruszone w poniedziałkowej prasie. Na RMF24 już teraz zapraszamy do lektury porannych dzienników!

Badania genetyczne wciąż bez kontroli

"Testy DNA poza prawem" - donosi na pierwszej stronie "Gazeta Wyborcza". Dziś za pomocą testów genetycznych pracodawca może sprawdzić kandydata na pracownika, żona męża lub ustalić jego ojcostwo. Ubezpieczyciel może nam też odmówić polisy. Rząd chciał to zmienić, ale projekt utknął w ministerstwach. Zakłada, że testy można będzie robić tylko za zgodą osoby, której dotyczą - poza przypadkami sądowymi i prokuratorskimi. Projekt wisi jednak pomiędzy resortami nauki i zdrowia, a nikt nie pali się by wziąć za niego odpowiedzialność - pisze "Gazeta".

Dziennik wraca także m.in. do tematu wykładu prof. Zygmunta Baumana, zakłóconego przez narodowców oraz planów odebrania partiom wsparcia z publicznych pieniędzy.

Córka premiera zarabia więcej od ojca

"Transfer życia - Lewy wziął ślub" - ogłasza z kolei na pierwszej stronie "Fakt". Przygląda się także, ile polscy politycy z najwyższej półki wypijają alkoholu. Na 645 butelek wina i 122 butelki whisky kancelaria premiera wydała w zeszłym roku 75 tys. złotych. Pałac prezydencki przeznaczył natomiast na alkohol aż 141 tys. złotych. Aż 100 tys. złotych wydała w ten sposób PO, a Ruch Palikota - 30 tys. złotych.

Tabloid przygląda się także zarobkom Katarzyny Tusk i wylicza, że córka premiera zarabia więcej od ojca. Według danych, do których dotarł "Newsweek", dzięki prowadzeniu bloga zyskuje miesięcznie nawet 50 tys. złotych. 

ABW w wywiadzie skarbowym

"Dziennik Gazeta Prawna" ujawnia z kolei, że szef wywiadu skarbowego Tomasz Ślesicki jest funkcjonariuszem ABW. W Ministerstwie Finansów to nie jedyny taki przypadek. Eksperci alarmują, że to niedopuszczalne i niebezpieczne. Agencja może bowiem wykorzystywać taką możliwość do zdobywania danych w niekoniecznie oficjalny sposób.

Bezsilność Najwyższej Izby Kontroli

Tylko jedna czwarta propozycji zmian w prawie formułowanych przez NIK jest akceptowana - w całości lub częściowo. W ostatnich trzech latach po swoich kontrolach izba przedstawiła 114 wniosków z uwagami dotyczącymi nieprawidłowości. Nie zrealizowano aż 86 z nich. Posłowie zamierzają dowiedzieć się, dlaczego ministerstwa zignorowały przekazane im wskazówki.