Łódzki sąd okręgowy zdecydował, że były prezes MPK-Łódź Krzysztof W. oraz były dyrektor zarządzający tej spółki Jarosław M. będą mogli wyjść z aresztu. Mężczyźni będą musieli wpłacić kaucję w wysokości 300 i 200 tysięcy złotych.

Krzysztof W. i Jarosław M. są podejrzani m.in. o żądanie prawie miliona złotych łapówek i przyjęcie części tej kwoty. Przebywają w areszcie od stycznia. W kwietniu - na wniosek prokuratury - sąd przedłużył im areszt o kolejne trzy miesiące. Zażalenie na tę decyzję złożyli obrońcy, którzy zaproponowali kaucję zamiast aresztu.

Jak poinformował rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania, sąd odwoławczy utrzymał areszt, ale zdecydował jednocześnie, że obaj podejrzani będą mogli wyjść na wolność, jeśli do 14 maja wpłacą poręczenia majątkowe - Krzysztof W. w wysokości 300 tys., a Jarosław M. - 200 tys. zł. Dodatkowo będą mieli oni zakaz opuszczania kraju i zabrane paszporty.

Krzysztof W. - wówczas jeszcze prezes łódzkiego MPK - oraz Jarosław M. zatrzymani zostali w styczniu tego roku przez funkcjonariuszy Centralne Biuro Antykorupcyjne. Śledztwo w sprawie karanej niegospodarności dotyczy m.in. przetargów na budowę Łódzkiego Tramwaju Regionalnego. W kwietniu ubiegłego roku CBA zabezpieczyło dokumentację przetargową ŁTR po zawiadomieniu złożonym przez łódzkich radnych Lewicy. Według lokalnych mediów z zawiadomienia wynikało, że dyrektor zarządzający był w czasie prowadzenia procedury przetargowej członkiem rad nadzorczych spółek będących udziałowcami firm, które wygrały przetargi na dwa etapy budowy ŁTR.

Obu podejrzanym przedstawiono początkowo zarzuty żądania w związku z pełnioną funkcją publiczną korzyści majątkowych w łącznej kwocie blisko miliona złotych i przyjęcia części tej sumy. Dotyczą one lat 2006-2007.

W kwietniu prokuratura przedstawiła im kolejne zarzuty, które łączą się z przetargiem na budowę ŁTR. Według śledczych Krzysztof W. w porozumieniu z innymi osobami miał wpływać na wyniki przetargu. Poza tym b. prezes usłyszał zarzut niegospodarności w wyniku której spółka miała stracić 600 tys. zł. Podobne zarzuty postawiono Jarosławowi M., z tym tylko, że kwota szkody była o ponad 70 tys. zł większa. Dodatkowo M. usłyszał zarzut poświadczenia nieprawdy.

Podejrzani nie przyznają się do zarzucanych im czynów. Grozi im kara do 12 lat więzienia.

ŁTR to największy projekt komunikacyjny w regionie łódzkim, który sfinansowany został w dużej części ze środków unijnych. Wartość inwestycji wyniosła ponad 260 mln zł. Zakończona w czerwcu 2008 roku inwestycja polegała na zmodernizowaniu 16 km trasy tramwajowej w Łodzi. W ramach projektu wymieniono tory i sieć trakcyjną oraz zmodernizowano ponad 30 przystanków.