Do szefowej sejmowej komisji sportu, kultury fizycznej i turystyki Elżbiety Jakubiak trafił wniosek posłów, głównie z Prawa i Sprawiedliwości, o zbadanie kontraktów menedżerskich zawartych z szefami spółki PL.2012. Politycy chcą też, by sprawą zajęła się Najwyższa Izba Kontroli.

Posłów bulwersuje fakt, że szefowie PL.2012 przyznali sobie nagrody w wysokości ponad 100 tysięcy złotych, mimo iż jest to spółka Skarbu Państwa. Chcą też uzyskać wgląd w kontrakty szefów spółki, bo - jak podejrzewają - po zakończonych mistrzostwach jej zarząd może dostać wielomilionowe premie.

Pod wnioskiem o zwołanie posiedzenia komisji sportu podpisało się ponad 15 posłów. Decyzja o terminie spotkania ma zapaść najdalej na początku przyszłego tygodnia.

Posłowie komisji zajmowali się sprawą spółki PL.2012 m.in. w listopadzie. Wtedy odrzucili w pierwszym czytaniu poselski projekt nowelizacji ustawy o przygotowaniu Euro 2012. Projekt ten zakładał uchylenie punktu, wyłączającego zarządy spółek celowych z przepisów tzw. ustawy kominowej. Ogranicza ona wynagrodzenia do wysokości sześciu średnich krajowych. Dla spółki PL.2012 zmiana skutkowałaby ograniczeniem wynagrodzenia z około 30 do niespełna 20 tysięcy złotych. Minister sportu zapewniał wówczas posłów, że resort ma plan obniżenia kosztów funkcjonowania spółek, a już w 2009 roku budżet spółki PL.2012 udało się zredukować z blisko 37 do około 24 milionów złotych.