"Nie planujemy żadnych koalicji z Szymonem Hołownią. Jak będą wspólne tematy, to będziemy je realizować" - poinformował we wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział natomiast, że dziś Koalicja Polska podpisze porozumienie o współpracy z "reprezentacją przedsiębiorców". Plotki o koalicji sejmowej z ludowcami zdementował też Szymon Hołownia. "Nic takiego nie ma miejsca, to czysta fantazja nie wiadomo skąd się biorąca i do czego zmierzająca".

W czwartek podczas posiedzenia klubu Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz15) Paweł Kukiz i jego posłowie zostali poinformowani, że decyzją Rady Naczelnej PSL zakończono z nimi współpracę, m.in. z powodu głosowań, w których poparli oni uchwałę PiS wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE.

Pytany w Polsat News o ewentualną współpracę Koalicji Polskiej z Szymonem Hołownią odparł: Każdy, kto już jest w polityce, myślę, że się określa i idzie swoją drogą. Jak będą wspólne tematy, to będziemy je realizować, tak się umówiliśmy. Nie planujemy żadnych koalicji z Szymonem Hołownią.

Dopytywany, czy może powiedzieć, że "wyrzeka się Szymona Hołowni jako partnera do robienia polityki", zaprzeczył. Nie. Nie chodzi o to. Naprawdę dzisiaj do wyboru jest jeszcze bardzo dużo czasu. Niech każdy buduje swoją pozycję. My mamy bardzo dużo pracy strukturalnej, programowej. I każdy naprawdę ma przestrzeń. Jest dużo przestrzeni w polskiej polityce - powiedział.

"Czysta fantazja"

Plotki o koalicji zdementował też Szymon Hołownia. Nie można mówić o koalicji ruchu Polska 2050 z PSL, bo nie było ani takiego pomysłu, ani rozmów - odparł lider ruchu Polska 2050, zapytany o ewentualną koalicję z PSL.

Z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem widziałem się około dwóch miesięcy temu. To była ogólna rozmowa po kampanii prezydenckiej, spotkanie dwóch polityków, którzy brali w niej udział. Rozmawialiśmy o tym, czy byłaby możliwa jakaś współpraca zadaniowa, ale na tym się rozstaliśmy. Od tej pory nie było żadnych rozmów - przyznał.

NIE PRZEGAP: Agnieszka Ścigaj o rozpadzie Koalicji Polskiej: Być może zabrakło umiejętności dialogu

Za wyssany z palca i absurdalny Hołownia uznał pomysł wejścia Polski 2050 w koalicję z PSL w zastępstwie Kukiz'15. Nic takiego nie ma miejsca, to czysta fantazja nie wiadomo skąd się biorąca i do czego zmierzająca. Nie mamy takich planów. Nie ma nie tylko decyzji, ale także rozmów w takim zakresie - dodał.

"Nie widzę specjalnie przestrzeni, czy pola do tego, żeby taką współpracę w tej chwili podejmować. PSL ma swoją agendę, swoja drogę; my mamy swoją. Jeżeli kiedyś pojawi się jakieś przecięcie dróg na płaszczyźnie merytorycznej, to będziemy rozmawiać, jak z każdym innym ugrupowaniem" - oświadczył.

Zapytany zaś o budowanie w Sejmie koła Polski 2050 Hołownia odparł, że na obecną chwilę nie ma w tej sprawie nowych decyzji. Nie mamy też jakichś mocarstwowych snów o klubie parlamentarnym. Rozmawiamy, pracujemy, koło by nam się przydało, ale jest to też wypadkowa wielu innych czynników, które składają się tak, a nie inaczej - powiedział.

Naszym pierwszym i fundamentalnym celem jest to, żebyśmy w przyszłych wyborach wypadli jak najlepiej, a w Sejmie, jeśli się uda, mieli sensowną reprezentację, która pozwoli uzyskać te korzyści, jakie daje koło parlamentarne - zaznaczył Hołownia.

Będzie współpraca PSL-u z przedsiębiorcami

Lider ludowców był też pytany o jego poniedziałkową zapowiedź nawiązania współpracy między Koalicją Polską i nowym środowiskiem.

To jest środowisko społeczno-gospodarcze, to jest związek przedsiębiorców, reprezentacja przedsiębiorców, którzy chcą wspólnie zabiegać z razem z nami, przyjmując nas, jako najlepszych reprezentantów polskich przedsiębiorców, zabiegać o samorząd gospodarczy - ujawnił.

Dopytywany o szczegóły, w tym o nazwę tej reprezentacji, Kosiniak-Kamysz zaprosił na konferencję. Będzie nam bardzo miło zaprezentować, podpiszemy porozumienie właśnie w sprawach programu, w sprawach działania na rzecz ratowania polskiej przedsiębiorczości, wychodzenia z kryzysu - zapowiedział.

Jak dodał, "i tak co tydzień będziemy starali się pokazywać nowe środowisko, które będzie tworzyło razem z nami tkankę, strukturę Koalicji Polskiej, tą polityczną, tą społeczną, i tą gospodarczą".

Piątka posłów Kukiz'15, czyli Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko, Stanisław Tyszka, Paweł Szramka i Stanisław Żuk mają stworzyć własne koło Kukiz'15, a związana dotychczas z muzykiem Agnieszka Ścigaj ma zostać posłanką niezrzeszoną.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prezes NRL: Ustawa o zatrudniania lekarzy spoza UE zagrożeniem dla pacjentów