Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało w internecie drugą część bezpłatnego podręcznika dla pierwszoklasistów "Nasz elementarz". Konsultacje społeczne potrwają do 7 lipca. Swoją opinię na temat drugiej części podręcznika może przesłać MEN-owi każdy zainteresowany.

Do 7 lipca każdy może przesłać resortowi edukacji - pocztą, mailem lub za pomocą elektronicznego formularza - swoje opinie, uwagi, komentarze nt. drugiej części darmowego podręcznika.

Potrzebne informacje i sam formularz znajdziecie
pod tym linkiem.

Z pierwszej części podręcznika uczniowie mają korzystać przez wrzesień, październik i listopad, z drugiej - przez kolejne trzy miesiące, czyli w grudniu, styczniu i lutym. Finalnie przygotowywany na zlecenie MEN podręcznik będzie się składał z czterech części. Z części trzeciej uczniowie będą korzystać w marcu i kwietniu,  a z czwartej - w maju i czerwcu.

W drugiej części podręcznika znajdują się treści z zakresu języka polskiego, matematyki, przyrody i wiedzy społecznej. Uczniowie spotkają się m.in. z cyframi i liczbami: 5, 0, 6, 7, 8, 9, 10, 11 i 12. Poznają także nowe litery: N, C, ę, ą, Ł, B, G i Z.

W drugiej części dzieci odnajdą znajome osoby - koleżanki i kolegów poznanych w poprzedniej części "Naszego elementarza". (...) Znów będą czytać, liczyć, badać, dociekać, książkowi przyjaciele pomogą im zrozumieć otaczający świat. Poznają kolejne opowiadania, bajki, komiks - mówi cytowana w komunikacie MEN-u główna autorka podręcznika Maria Lorek. Dzieci wybiorą się - tym razem - na zimowy spacer do lasu. Przeprowadzą ciekawe eksperymenty. Pragniemy, by czas spędzony z elementarzem był dla nich wielką i piękną przygodą, i by z radością oczekiwali na jego trzecią część - dodaje.

Resort edukacji zapewnia w komunikacie, że do końca wakacji opublikowane zostaną wszystkie części podręcznika. Wydrukowana pierwsza część dotrze do szkół przed początkiem roku szkolnego. Kolejne - trafiać będą do placówek sukcesywnie, jak zapewnia ministerstwo - odpowiednio wcześniej.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uchwaloną przez Sejm pod koniec maja, a podpisaną w ubiegłym tygodniu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą stopniowo wyposażani w bezpłatne podręczniki. Jako pierwsi darmowe podręczniki dostaną we wrześniu tego roku uczniowie I klas szkół podstawowych. Za rok z bezpłatnych podręczników korzystać będą uczniowie klas II, za dwa lata - uczniowie klas III.

W nowelizacji zapisano także, że nauczyciele klas I-III będą mogli skorzystać z innego niż ten podręcznik - pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje prowadząca szkołę gmina. Szkoła nie będzie mogła domagać się zakupu podręczników od rodziców.

Nowelizacja przewiduje również, że od 2015 roku szkoły podstawowe i gimnazja będą otrzymywać środki na zakup podręczników i materiałów ćwiczeniowych dla starszych uczniów: w 2015 roku - dla uczniów klas IV podstawówek i I klas gimnazjów, w 2016 - dla klas V podstawówek i klas II gimnazjów, a w 2017 - na podręczniki dla klas VI podstawówek i klas III gimnazjów. Darmowe podręczniki będą własnością szkoły, wypożyczaną uczniom. Mają służyć co najmniej trzem rocznikom dzieci.

(edbie)