"Internetowe Konto Pacjenta, e-skierowania i e-zlecenia zaczną funkcjonować pod koniec tego roku" - tak przynajmniej zapowiada dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Marcin Kędzierski. Centrum podlega resortowi zdrowia.

Internetowe Konto Pacjenta pozwoli chorym na dostęp do informacji o swoim leczeniu, a lekarze - będą mieli dostęp do wybranych danych o leczeniu pacjenta - tłumaczy Marcin Kędzierski. Jak zapewnia, korzystanie z konta będzie dobrowolne. Osoby, które dysponują elektronicznym podpisem lub profilem zaufanym ePUAP, będą mogły uzyskać login i hasło do swojego IKP przez internet, zaś pozostałe osoby przez internet będą mogły złożyć wniosek, a w specjalnie wyznaczonych punktach - po potwierdzeniu tożsamości, odbiorą login i hasło - dodaje.

Konto nie będzie obowiązkowe

W ramach Internetowego Konta Pacjenta gromadzone będą informacje o wszystkich wizytach, zabiegach oraz wystawionych receptach, skierowaniach czy zleceniach. To pacjent świadomie zdecyduje, które dane na temat wcześniejszego leczenia i jakiemu lekarzowi udostępni. Jeżeli potrzebna będzie pełniejsza dokumentacja medyczna, np. wyniki badań od innego świadczeniodawcy, wtedy za pomocą platformy internetowej lekarz będzie mógł wystąpić o nie i je otrzymać. Dane medyczne to dane wrażliwe, dlatego wszystkie rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa danych są konsultowane z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych - zapewnił Kędzierski.

System będzie ułatwieniem także dla lekarzy i farmaceutów. Dzięki e-recepcie farmaceuci nie będą już mieli problemu z rozczytaniem pisma lekarskiego na klasycznym druku recepty. Po wystawieniu przez lekarza e-recepty pacjent, który będzie korzystał z IKP, otrzyma na e-mail lub sms-em kod recepty, który poda farmaceucie i na tej podstawie zostanie ona zrealizowana. Umożliwi też częściowe realizowanie recept, co oznacza, że każdy lek będzie można wykupić w innej aptece.

Pacjent, który nie zdecyduje się na korzystanie z IKP, otrzyma od lekarza wydruk informacyjny, przypominający receptę. Taki wydruk będzie zawierał podstawowe informacje o zapisanym leku, dawkowaniu oraz specjalny kod kreskowy dla farmaceuty. Wydruk będzie możliwy także w przypadku e-skierowania oraz e-zlecenia na wyroby medyczne.

Mniejsze kolejki?

Zdaniem Kędzierskiego wprowadzenie e-skierowania powinno wpłynąć także na zmniejszenie kolejek do specjalistów. Uniemożliwi zapisanie się do kilku kolejek jednocześnie na podstawie jednego papierowego skierowania. Zapewnia on również, że placówki medyczne będą miały dostęp do bezpłatnej aplikacji, która umożliwi im wystawianie e-recept, e-skierowań oraz uzupełniania elektronicznej dokumentacji medycznej.

Obowiązek wystawiania wyłącznie e-recept ma wejść w życie dopiero od sierpnia 2016 r. Do tego czasu będzie obowiązywał okres przejściowy, tzn. lekarze będą mogli wystawiać tradycyjne recepty lub e-recepty i ewentualne wydruki informacyjne dla osób nie korzystających z IKP. Od marca 2017 r. obowiązkowe ma być wystawianie e-skierowań oraz e-zleceń, zaś obowiązek przekazywania wszystkich danych przez świadczeniodawców ma wejść od sierpnia 2017 r.

(ug)