Dziennikarze RMF FM otrzymali dwie nominacje w plebiscycie Grand Press 2023. Krzysztof Berenda, Marek Tejchman i Jonasz Jasnorzewski powalczą o nagrodę w kategorii publicystyka za przygotowanie i poprowadzenie debaty pomiędzy Ryszardem Petru a Sławomirem Mentzenem. Z kolei Krzysztofa Zasadę nominowano za news o rozbiciu siatki rosyjskich szpiegów.

Dziś jury konkursu Grand Press 2023 ogłosiło nominacje w trzech kategoriach - news, publicystyka i dziennikarstwo śledcze. Na liście walczących o nagrody znaleźli się dziennikarze RMF FM - Krzysztof Zasada, Krzysztof Berenda, Marek Tejchman i Jonasz Jasnorzewski.

Siatka rosyjskich szpiegów rozbita

Krzysztof Zasada został nominowany za informację o rozbiciu przez polskie służby siatki szpiegowskiej pracującej dla Rosji. Grupa miała prowadzić w naszym kraju przygotowania do działań dywersyjnych. 

W związku z działaniami siatki na trasach kolejowych oraz w krajowej infrastrukturze krytycznej wprowadzono alert bezpieczeństwa.

Petru kontra Mentzen - debata, która rozgrzała sieć

Krzysztofa Berendę, Marka Tejchmana i Jonasza Jasnorzewskiego jury konkursu doceniło za przygotowanie i poprowadzenie przedwyborczej debaty dwóch wyrazistych polityków. Wypowiedzi Ryszarda Petru i Sławomira Mentzena, które padły w studiu RMF FM, były później wielokrotnie cytowane przez inne media oraz internautów, którzy dzielili się nimi w mediach społecznościowych. 

Krzysztof Zasada jako dziennikarz pracuje od 1998 roku, od 2004 roku jest związany z RMF FM, obecnie jako reporter w oddziale warszawskim. Specjalizuje się w tematyce służb mundurowych i specjalnych, wojskowej oraz międzynarodowej ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wschodniej.

Krzysztof Berenda związany jest z RMF FM od 15 lat jako reporter "Faktów" i dziennikarz ekonomiczny. Od 2021 roku jest również dyrektorem Redakcji RMF FM Warszawa. Wcześniej pracował m.in. w redakcji biznesowej TVN24 i współtworzył kanał telewizyjny TVN CNBC Biznes. Jest laureatem nagrody MediaTORy, Nagrody im. Władysława Grabskiego Narodowego Banku Polskiego oraz Nagrody im. Mariana Krzaka przyznawanej przez sektor bankowy.

Marek Tejchman jest wicenaczelnym "Dziennika Gazety Prawnej" oraz jednym z gospodarzy Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Wcześniej był dziennikarzem TVN CNBC, TVN24 i TVN24 BIS, gdzie prowadził autorskie programy. 

Jonasz Jasnorzewski jest wydawcą programów publicystycznych w RMF FM, m.in. Porannej i Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Wcześniej był reporterem portalu Onet.pl 

Informacje o pozostałych nominowanych można znaleźć tutaj. 

Grand Press 2023: Kiedy poznamy zwycięzców?

W kolejnych dniach Fundacja Grand Press ogłosi nominacje w następnych kategoriach: Reportaż prasowy i internetowy, Reportaż audio, Reportaż telewizyjny/wideo, Wywiad, Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa.

Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród odbędzie się w poniedziałek, 11 grudnia w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Gala rozpocznie się o godz. 20:25, transmitowana będzie m.in. na profilu Fundacji Grand Press na Facebooku.