Ok. 30 zastępów straży pożarnej bierze udział w trwającej od sobotniego popołudnia akcji gaszenia pożaru, który wybuchł w wieży zabytkowej katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Jak poinformował rzecznik lubuskiej Straży Pożarnej Dariusz Szymura, pożar się nie rozprzestrzenia, ale trzeba go dogasić.

Ok. 30 zastępów straży pożarnej bierze udział w trwającej od sobotniego popołudnia akcji gaszenia pożaru, który wybuchł w wieży zabytkowej katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Jak poinformował rzecznik lubuskiej Straży Pożarnej Dariusz Szymura, pożar się nie rozprzestrzenia, ale trzeba go dogasić.
Pożar katedry w Gorzowie Wielkopolskim /Lech Muszyński /PAP

O godz. 23 dowodzący działaniami komendant lubuskiej PSP Sławomir Klusek poinformował, że dojechał nowy sprzęt - 50-metrowy wysięgnik, który umożliwi wlewanie wody od góry, przez wieżyczkę wieńczącą budowlę. Podnośnik ten został już wprowadzony do akcji - powiedział rzecznik lubuskiej Straży Pożarnej Dariusz Szymura.

Mam nadzieję, że to będzie bardzo skuteczne działanie. Jednocześnie intensywnie prowadzimy działania wewnątrz katedry. Tam przez cały czas pracuje ośmiu ratowników, zmieniając się. Dochodzimy już praktycznie do źródła ognia, jednak temperatura, która tam wewnątrz jeszcze panuje, nie pozwala nam skutecznie tego pożaru zakończyć - mówił na briefingu Klusek.

Oszacowanie strat i uszkodzeń będzie jednak możliwe dopiero po zakończeniu działań strażaków. Z zewnątrz już teraz widać, że zniszczona została tarcze zagra, uszkodzona jest miedziana blacha na kopule i wieżyczce oraz zapewne ich drewniane, wewnętrzne konstrukcje. Do tego dochodzą uszkodzenia spowodowane przez wodę wykorzystywaną do walki z żywiołem.

Do poziomu zegara nie ma dalszych zagrożeń. Generalnie katedra, jako kościół nie jest zagrożona w tym momencie. Natomiast walczymy w tej bardzo wąskiej przestrzeni, do której ciężko jest nam dotrzeć. To jest kwestia 10 tych ostatnich metrów, na których rozgrywa się ten dramat. Wszystkie nasze siły, środki i cały nasz trud skupia się na tym, aby tę przestrzeń opanować - mówił Klusek.

Pytany, czy jest realne zagrożenie, że wieża może runąć, zaznaczył, że dopóki pożar trwa, nie jest w stanie niczego wykluczyć. Dlatego też - jak dodał - wprowadzono rozległą strefę bezpieczeństwa. Im pożar będzie dłużej trwał, tym ta konstrukcja będzie bardziej niebezpieczna - podkreślił Klusek. Po północy ognia w wieżyczce nie było już widać.

Na wcześniejszym briefingu biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński podziękował strażakom i gorzowianom, którzy wynosili z katedry wyposażenie świątyni, obrazy i figury. Mówił, że przyczynę pożaru będzie wyjaśniała komisja, a sama katedra miała system przeciwpożarowy. Mówił także, że katedra na pewno przez pewien czas nie będzie dostępna dla wiernych.

Prezydent miasta Jacek Wójcicki zapowiedział, że w niedzielę w południe zostanie odprawiona msza polowa dla mieszkańców miasta.

Straż pożarna nie ma informacji, by ktokolwiek ucierpiał w pożarze. Zgłoszenie o pożarze katedry straż pożarna otrzymała w sobotę ok. godz. 18.30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach. Teren wokół katedry jest zabezpieczany przez policję, a akcji strażaków przygląda się wielu mieszkańców. W ten weekend w tym rejonie centrum odbywało się dużo imprez związanych ze świętem miasta. Te zaplanowane na wieczór zostały odwołane. Ścisłe centrum jest zamknięte dla ruchu. W niedzielę przypada 760. rocznica lokacji miasta.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem jego historii i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

Strona Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informuje, że dokładna data rozpoczęcia budowy kościoła nie jest znana. Pierwsza pośrednia wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1297 r. Rangę kościoła katedralnego świątynia zyskała 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem Gorzowa Wielkopolskiego, jak i całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.