W poniedziałek rozpocznie się w Gdańsku głosowanie na projekty zgłoszone do realizacji w ramach 9. edycji budżetu obywatelskiego. Potrwa ono do 18 października. Mieszkańcy mają do wyboru 387 zakwalifikowanych propozycji. Na realizację zwycięskich pomysłów miasto przeznaczy ponad 20,8 mln zł.

Jak wyjaśniła Sylwia Betlej, głosowanie nad propozycjami zgłoszonymi do 9. edycji gdańskiego BO odbędzie się między 4 a 18 października. Może wziąć w nim udział każdy mieszkaniec miasta, niezależnie od wieku. Mogą być to osoby zameldowane na stałe lub czasowo w Gdańsku, a także dopisane do spisu wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca. 

Głosowanie możliwe będzie na portalu www.gdańsk.pl. Każdy, kto posiada Kartę Mieszkańca, będzie mógł oddać głos za pomocą aplikacji mobilnej "Jestem z Gdańska".

W tym roku, aby jeszcze bardziej zachęcić i ułatwić gdańszczankom i gdańszczanom udział w głosowaniu, dostępne będą stacjonarne oraz mobilne punkty do głosowania. Mamy też dwie niespodzianki. Dla głosujących przygotowaliśmy 100 pakietów nagród. Natomiast w dzielnicy, która będzie miała największą frekwencję, zasadzimy w przyszłym roku łąkę kwietną - przekazała Betlej. 

Podczas briefingu zaprezentowany został elektryczny bus, w którym z pomocą konsultantów będzie można zagłosować na wybrane inicjatywy. 

Do budżetu obywatelskiego na 2022 rok mieszkańcy zgłosili w systemie elektronicznym 674 projekty. Ostatecznie do głosowania dopuszczono 387 pomysłów, w tym 116 w ramach zielonego budżetu obywatelskiego. 

Wśród zakwalifikowanych propozycji są m.in. letnie spektakle teatralne dla dzieci, a także seria spotkań, debat i wykładów pn. "Cywilizacja Łacińska - nasz fundament".

Wiele projektów nowych miejsc rekreacji

Wiele pomysłów ma związek z tworzeniem nowych miejsc wypoczynku, zagospodarowaniem terenów zielonych, a także ekologią, ochroną środowiska. Proponowane jest m.in. ustawienie w każdej z dzielnic pojemników do zbierania plastikowych nakrętek, utworzenie nowych łąk kwietnych, posadzenie pachnących drzew wzdłuż ul. Kutnowskiej, budowa ekologicznego parkingu dla samochodów osobowych przy ul. Małomiejskiej. 

Mieszkańcy zgłosili też projekty dotyczące zwierząt. Wśród nich pojawił się m.in. pomysł utworzenia osiedli dla pożytecznych owadów, budek dla ptaków, budowa nowych, większych wybiegów dla orangutanów i szympansów w gdańskim zoo

Kilka kolejnych projektów dotyczy budowy lub modernizacji ulic, chodników, budynków, przestrzeni miejskich, np. remontu jezdni oraz chodnika przy Przedszkolu nr 1, wymiany nawierzchni na ul. Manifestu Połanieckiego, odbudowy historycznego pomostu nad Stawem Łabędzim w Parku Oliwskim. 

Wśród inicjatyw są także działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców, np. poprzez instalację monitoringu, dodatkowego oświetlenia.

Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do 25 października. Wybrane projekty zostaną przekazane do realizacji na lata 2022/2023, a jeszcze w październiku rozpocznie się ewaluacja BO i przygotowania do kolejnej, dziesiątej edycji gdańskiego budżetu obywatelskiego. 

Ile pieniędzy w BO przeznaczonych na inwestycje?

Łączna kwota budżetu partycypacyjnego na 2022 rok wynosi ponad 20,8 mln zł. To najwyższa kwota w historii gdańskiego BO. Na projekty dzielnicowe przeznaczono ponad 16,5 mln zł, natomiast na zadania ogólnomiejskie - blisko 4,3 mln zł. Na realizację zwycięskich pomysłów w ramach zielonego budżetu zarezerwowano blisko 5 mln złotych, z czego 3,48 mln pochodzić będzie z puli dzielnicowej. Pozostałe 1,51 mln zł wydzielono z puli ogólnomiejskiej. 

Więcej informacji, listę zakwalifikowanych projektów można znaleźć na stronie: www.gdansk.pl/budzetobywatelski