„Należy się spodziewać połączenia, na wspólnie ustalonych warunkach, SLD i partii Wiosna” – poinformował podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. Przewodniczący SLD dodał, że „Partia Razem idzie swoją drogą”.

Pod koniec października zebrał się Zarząd Krajowy SLD, który podjął decyzję w sprawie konsolidacji lewicy i udziale Sojuszu w tej konsolidacji.

Chęć budowy szerokiego porozumienia wyraziła także Rada Krajowa i Zarząd Krajowy Wiosny, które zebrały się zaraz po wyborach. Chcemy budować szeroką formację lewicową, chcemy doprowadzić do tego, żeby w Polsce lewica odzyskała jeszcze silniejsze miejsce - mówił wówczas lider Wiosny Robert Biedroń. Z tego miejsca deklarujemy chęć budowy szerokiego porozumienia, szerokiego porozumienia na lewo od Platformy Obywatelskiej i PSL-u - takiej europejskiej, nowoczesnej, uśmiechniętej, otwartej, tolerancyjnej, wrażliwej, równościowej, wolnościowej lewicy. Lewica jaka funkcjonuje w każdym normalnym państwie, a w Polsce zbyt długo za nią tęskniliśmy, żeby ten potencjał zmarnować - podkreślał.

W warszawskiej siedzibie OPZZ przez około dwie godziny obradowała Rada Krajowa SLD. Rada Krajowa w głosowaniu jednomyślnym zgodziła się na konsolidację lewicy oraz na połączenie partii lewicowych - ogłosił na konferencji prasowej po sobotnich obradach szef SLD. Zwołaliśmy w związku z tym Konwencję na 14 grudnia, która to Konwencja przyjmie zmiany w statucie Sojuszu Lewicy Demokratyczne, które umożliwią konsolidację wielu partii na lewicy - dodał.

Pierwszą partią, z którą jesteśmy po dużych rozmowach, jest partia Wiosna i bardzo chętnie z koleżankami i kolegami z Wiosny będziemy mieli współpracę już z instytucjonalizowaną, ale również zapraszamy wszystkie inne struktury, i w tej sprawie będziemy rozmawiali, które będą chętne do organizacyjnej konsolidacji na lewicy - powiedział Czarzasty.

Jak podkreślił, ustalone zostało z szefem Wiosny Robertem Biedroniem i z zarządem Lewicy Razem - Adrianem Zandbergiem, Marceliną Zawiszą i Maciejem Koniecznym, że w konsolidacji nie będzie brała udział Lewica Razem. Należy się spodziewać połączenia na wspólnie ustalonych warunkach SLD i partii Wiosna. Partia Razem idzie swoją drogą, która jest przez nas absolutnie szanowana, ustalona razem z nami, taką sobie drogę wybrali i będziemy im we wszystkim pomagali - zadeklarował Czarzasty.

Sojusz Lewicy Demokratycznej ma nadzieje, że poprzez współpracę, poprzez pracę w Sejmie, poprzez współpracę w Senacie, poprzez konsolidację lewicy doprowadzimy do tego, i taki jest nasz cel, żeby za cztery lata rządzić lub współrządzić - podkreślił lider Sojuszu.

Kiedy SLD ogłosi swojego kandydata na prezydenta?

Czarzasty był również pytany o kandydata Lewicy na prezydenta. Decyzje w sprawie kandydata bądź kandydatki na prezydenta bądź prezydentkę podejmiemy i drogi dochodzenia do tego, dzisiaj zresztą Rada Krajowa SLD też przyjęła i zaakceptowała taką informację, w przeciągu dwóch tygodni - poinformował.

Powiemy państwu jasno, jaką drogą będziemy szli. Nie będzie żadnego motania, nie będzie żadnych informacji spod stołu, nie będzie żadnych nieprzewidzianych historii - dodał.

Jak mówił, "usiądą trzy partie, wymyślą sposób wyłaniania, przedstawią ten sposób wyłaniania opinii publicznej".

Czarzasty podkreślił, że "dwie rzeczy są pewne". Na pewno Lewica wystawi swojego kandydata bądź kandydatkę i na pewno będzie to osoba, która będzie wspierana przez wszystkie zaprzyjaźnione i idące ze sobą razem partie, czyli Wiosnę, Razem i SLD - zapewnił Czarzasty.

Na pytanie, czy prawybory nie są wykluczone, odpowiedział: "nic nie jest wykluczone".

Spotkamy się z zarządem Wiosny, spotkamy się z zarządem Partii Razem i będziemy to po prostu rozsądnie ustalali. Naprawdę nie ma kłótni w tej sprawie, natomiast jest luzik - podkreślił. Nie będziemy czekali na nikogo z Brukseli, nie będziemy czekali na nikogo ze Strasburga - dodał.

Ponadto, jak poinformował sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek, Rada Krajowa zatwierdziła w sobotę rekomendacje wspólnego klubu Lewicy, aby na funkcję wicemarszałka Sejmu zgłosić Włodzimierza Czarzastego. Rekomendowano także Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego jako kandydata na sędziego Trybunału Stanu.

Komitet wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który tworzyły SLD, Wiosna i Lewica Razem pod wspólnym logo Lewica, otrzymał 12,56 proc. w wyborach do Sejmu. Wynik przełożył się na 49 mandatów, z czego 24 przypadło SLD, 19 Wiośnie, a sześć Lewicy Razem

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Andrzej Duda nie ma z kim przegrać?" Jest nowy sondaż

Opracowanie: