Z powodu braku krwi szpitale na Warmii i Mazurach przekładają niektóre operacje. Potrzebują przede wszystkim krwi grup ujemnych.

Krytyczna sytuacja dotyczy wszystkich grup ujemnych. Pilnie potrzebujemy krwi od dawców z grupami 0, A i B Rh minus - apeluje Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Obecnie tych grup krwi jest za mało, by zaspokoić potrzeby szpitali w zakresie leczenia, krew jest wydawana tylko w sytuacji zagrożenia życia.

Ważne, żeby osoby, które chcą oddać krew, jak najszybciej zgłosiły się do Centrum w Olsztynie albo jednej z placówek terenowych w Bartoszycach, Działdowie, Elblągu, Giżycku, Iławie, Nidzicy czy Pasłęku. W sezonie letnim zapotrzebowanie na krew wzrasta, bo zwiększa się liczba wypadków. Ważne więc, żeby przed wakacjami odbudować nawet minimalne zapasy.

Kto może zostać dawcą?

Dawcą krwi lub jej składników może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat. Ważna jest również masa ciała, która musi wynosić przynajmniej 50 kilogramów. W Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa potrzebny będzie dokument potwierdzający naszą tożsamość. Krew można oddawać co dwa miesiące.

(mpw)