Sejm znowelizował ustawę o Krajowym Rejestrze Karnym i Krajowym Rejestrze Sądowym. Tradycyjny obieg dokumentów ma zastąpić system elektroniczny. Dzięki temu komunikacja pomiędzy instytucjami ma być łatwiejsza. Projekt w tej sprawie powstał po ujawnieniu afery Amber Gold.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy głosowało dzisiaj 306 posłów. Przeciw było dwóch parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Wstrzymało się 133 posłów, w tym m.in. reszta klubu PiS i dwoje posłów Solidarnej Polski.

Zmiany zostały opracowane, gdy okazało się, że szef Amber Gold Marcin P. pozostawał we władzach spółki mimo wyroków skazujących. Powinno to skutkować automatycznym wykreśleniem go z władz. Przeprowadzona kontrola wykazała, że nie doszło do tego z powodu problemów z obiegiem informacji o skazaniu między sądami, Krajowym Rejestrem Karnym (KRK) i Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS). Sąd rejestrowy w rzeczywistości nie miał narzędzi prawnych, dzięki którym mógłby weryfikować oświadczenia składane przez członków zarządów spółek.

System elektroniczny zastąpi papier

Dzięki nowelizacji dotychczasową wymianę dokumentów papierowych, przesyłanych pocztą, zastąpi wymiana przez system teleinformatyczny. Do końca 2015 roku będą one działać równolegle. Wtedy tradycyjny obieg dokumentów zostanie porzucony.

Dokumenty przesyłane przez system teleinformatyczny będą sygnowane sądowym podpisem elektronicznym. Dzięki wszystkim zmianom sąd rejestrowy, wprowadzając poprawki do KRS lub wpisując do rejestru nową spółkę i członków jej organów, będzie mógł otrzymać elektroniczną informację z KRK. Będzie ona zawierać informacje o skazaniu osoby wpisanej już do KRS lub o orzeczonym wobec takiej osoby zakazie prowadzenia działalności gospodarczej.