Na zniesienie restrykcji w strefie zakażonej z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF) Polska zaczeka rok, a może i dłużej. Restrykcje w strefie zakażonej, obejmującej obecnie woj. podlaskie, gdzie znaleziono na początku roku dwa zarażone afrykańskim pomorem dziki – zostały ustanowione na trzy lata, „co najmniej do 2017 roku”. Tak wynika z przepisów Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt OIE, a konkretnie Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych.

Mimo że od lutego w Polsce nie wykryto kolejnego przypadku afrykańskiego pomoru, nie ma możliwości złagodzenia restrykcji w handlu trzodą chlewną w strefie zakażonej na Podlasiu aż do maju przyszłego roku. Dopiero wtedy, na kolejnej sesji Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, może zapaść decyzja o skróceniu restrykcji do jednego roku w przypadkach, gdy afrykański pomór dotyczy tylko dzików, tak jak teraz w Polsce.

Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt nie widzi różnicy między sytuacją, w której w danym kraju na ASF chorują tylko dziki, a sytuacją, gdy afrykański pomór występuje u trzody chlewnej. Te same trzyletnie restrykcje nakazuje w obu przypadkach. Tak więc według OIE woj. podlaskie mogłoby otrzymać status regionu wolnego od afrykańskiej pomoru świń dopiero po trzech latach i to po intensywnym wdrażaniu planu zwalczania tej choroby. Zaczęto już wprawdzie prace nad zmianą tych przepisów, ale procedury w OIE są bardzo długie i wymagają zgody większości ze 167 krajów.

(mpw)