W piątek poznaliśmy skład nowego bloku, który zamierza wystartować w wyborach parlamentarnych. SLD, Wiosna i Lewica Razem wystąpią wspólnie jako Lewica - poinformował szef SLD Włodzimierz Czarzasty. Dziś mija trzy tygodnie od prawomocnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym Kancelaria Sejmu powinna ujawnić listy poparcia kandydatów do KRS. Zgodnie z treścią wyroku miała to zrobić niezwłocznie - zwleka do tej pory. Górnicza Solidarność wysyła list ostrzegawczy do premiera. "Sytuacja w górnictwie grozi wybuchem kryzysu" - piszą. Chodzi o porozumienie ze spółką Tauron Wydobycie - tylko częściowe, bo nie zgadza się na nie Sierpień' 80. Dwie osoby zostały poszkodowane w wyniku wybuchu prawdopodobnie gazu w kamienicy przy ulicy Wolności w Rudzie Śląskiej. W budynku uszkodzone są okna i ścianki działowe. Jego stan oceni nadzór budowlany. W piątek trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3 nawiedziło w piątek Grecję - wstrząsy wyczuwalne były w stolicy, gdzie ludzie w panice wybiegali z budynków. Trwa spór o strącony w czwartkowy wieczór przez amerykański okręt bojowy dron. Donald Trump twierdzi, że dron był irański, zaś szef irańskiego MZS utrzymuje, że żadnego drona nie stracili. Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje piątku!

SLD, Wiosna i Lewica Razem idą do wyborów parlamentarnych jako Lewica

SLD, Wiosna i Lewica Razem idą do wyborów parlamentarnych jako Lewica - poinformował szef SLD Włodzimierz Czarzasty. "Dogadaliśmy się po to, żeby wygrać z PiS" - mówił na wspólnej konferencji z Robertem Biedroniem i Adrianem Zandbergiem.

Czarzasty: Od dziś żadnych ataków i przytyków. Trzeba współpracować, wróg jest po stronie PiS-u

"Od dziś absolutnie żadnych ataków i przytyków. Strona demokratyczna powinna ze sobą współpracować, bo wróg jest po stronie PiS-u" - mówi w Rozmowie w samo południe w RMF FM szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. "Wczoraj został rozbity projekt, w który uwierzyłem, który uważałem, że jest w stanie zwyciężyć z PiS-em i byłem po prostu zły" - tak gość Marcina Zaborskiego komentuje wczorajszą decyzję Platformy Obywatelskiej o wystartowaniu w jesiennych wyborach parlamentarnych jako Koalicja Obywatelska bez SLD (a wraz z Nowoczesną i Inicjatywą Polska).

Kancelaria Sejmu wciąż nie publikuje list poparcia do KRS. Poseł PiS gubi się w tłumaczeniach

Kancelaria Sejmu zwleka z ujawnieniem list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Dzieje się tak, mimo, że powinna to zrobić niezwłocznie. Tak przynajmniej brzmi prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W piątek mijają trzy tygodnie od prawomocnego wyroku NSA w tej sprawie. Oficjalnie Centrum Informacyjne Sejmu, twierdzi, że trwa analizowanie wyroku i uzasadnienia. Urzędnicy dodają, że muszą zanonimizować m.in. numery PESEL. Tyle tylko, że taka czynność może zająć najwyżej kilkadziesiąt minut.

Wybuch gazu w kamienicy w Rudzie Śląskiej

Dwie osoby zostały poszkodowane w wyniku wybuchu prawdopodobnie gazu w kamienicy przy ulicy Wolności w Rudzie Śląskiej. W budynku uszkodzone są okna i ścianki działowe. Jego stan oceni nadzór budowlany.

"Sytuacja grozi wybuchem kryzysu". Górnicy w ostrzegawczym liście do premiera

Sytuacja w górnictwie grozi wybuchem kryzysu, któremu towarzyszyć będą niepokoje społeczne na wielką skalę. Pierwsze symptomy są widoczne w części zakładów - takie ostrzeżenia wysyłała górnicza Solidarność w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Grecja: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3 - wstrząsy wyczuwalne w Atenach

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3 nawiedziło w piątek Grecję; jego epicentrum znajdowało się w odległości ok. 20 kilometrów od Aten - podało centrum sejsmologiczne EMSC. Wstrząsy wyczuwalne były w stolicy, gdzie ludzie w panice wybiegali z budynków.

USA: Strąciliśmy irańskiego drona. Iran: USA strąciło własnego drona

Wiceszef irańskiego MSZ-u Abbas Aragczi zasugerował w piątek, że okręt wojskowy USA strącił nie irańskiego, ale amerykańskiego drona w cieśninie Ormuz. Strona irańska utrzymuje - wbrew deklaracjom prezydenta USA Donalda Trumpa - że nie straciła w czwartek żadnego drona.

"Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego powalczy jednak o Złote Lwy

Komitet Organizacyjny Festiwalu Filmowego w Gdyni przychylił się do apeli przedstawicieli środowiska filmowego. Dołączył do listy cztery pominięte wcześniej filmy, które rekomendował zespół selekcyjny. O Złote Lwy powalczy m.in. "Mowa ptaków", nowy film Xawerego Żuławskiego.

W sumie - liczba tytułów w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni wzrosła z szesnastu do dwudziestu.

Nagranie z marszałkiem Markiem Kuchcińskim podbija Twitter

Poseł PO Sławomir Nitras opublikował w piątek na Twitterze krótki fragment z piątkowego posiedzenia Sejmu. W roli głównej znalazł się marszałek Marek Kuchciński z PIS.