Po dwudniowych wichurach tysiące mieszkańców wciąż nie mają prądu. Tak jest m.in. w okolicach Kartuz i Kościerzyny i w dzielnicach podmiejskich Wejherowa. W zachodniopomorskiem pogarsza się sytuacja na niektórych rzekach. Groźnie, ale stabilnie jest na jeziorze Drużno na Żuławach w województwie warmińsko-mazurskim.

W Trzebiatowie w zachodniopomorskiem rzeka Rega przekroczyła stan alarmowy o 103 cm. W Goleniowie koło Szczecina do wystąpienia z brzegów rzeki Iny brakuje jeszcze około 13 centymetrów. W Trzebiatowie Rega wylała w dolnej części miasta. Podtopionych jest około 30 domów. Nieprzejezdna jest obwodnica do Mrzeżyna. Cały czas pracują tam strażacy, którzy układają worki z piaskiem oraz pompują wodę z zalanych piwnic i parterowych domów. W Goleniowie stan Iny wzrasta. Od wczoraj poziom wody podwyższył się o około 6 cm i - według ostatnich danych - stan alarmowy przekroczony jest o 74 cm. Podtopionych jest kilka gospodarstw. Ina stanowi także poważne zagrożenie dla Zakładu Energetycznego. Sytuacja na Odrze jest stabilna, jedynie w Gozdowicach stan alarmowy przekroczony jest o 29 cm. Rzeka nie grozi jednak wylaniem.

Sytuacja powodziowa na jeziorze Drużno na Żuławach w województwie warmińsko-mazurskim wciąż jest groźna, ale stabilna - informują służby wojewody. Strażacy całą noc patrolowali wały przeciwpowodziwe wokół jeziora i uszczelniali workami przesiąki i przecieki. Zagrożenie przerwania wałów i powodzią na Żuławach jest wciąż duże, ponieważ pada deszcz i wieje silny wiatr.

foto RMF

11:15