Pokazem westernu "True Grit" ("Prawdziwe Męstwo") w reżyserii braci Coen zainaugurowano Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. To już 61. edycja Berlinale. Do 20 lutego publiczność zobaczy prawie 400 filmów z 58 krajów. Polscy twórcy zaprezentują cztery filmy. O Złotego Niedźwiedzia powalczy też obraz "El Premio", będący koprodukcją z polskim udziałem.

W czwartek na czerwonym dywanie przed Pałacem Berlinale w stolicy Niemiec nie zabrakło gwiazd światowego kina. Do Berlina przyjechali m.in. odtwórcy głównych ról w inauguracyjnym filmie: Jeff Bridges, Josh Brolin, a także młoda Hailee Steinfeld, która w westernie wcieliła się w postać 14-letniej Mattie.

Film to nowa adaptacja należącego do klasyki westernów obrazu "Prawdziwe męstwo" z 1969 r. w reż. Henry'ego Hathawaya. Mattie chce znaleźć mordercę swojego ojca. Werbuje w tym celu szeryfa (Jeff Bridges), który razem z nią i teksańskim rangerem LaBoeufem (granym przez Matta Damona) idą tropem zabójcy (Brolin). "True Grit" prezentowany jest na Berlinale poza konkursem.

O Złotego Niedźwiedzia, główne trofeum festiwalu, walczyć będzie 16 filmów. Wśród nich "El Premio" ("Nagroda") w reżyserii Argentynki Pauli Markovitch, który jest koprodukcją Meksyku, Francji, Polski i Niemiec. Autorem zdjęć do filmu jest Wojciech Staroń, a polskim koproducentem Małgorzata Staroń. Obraz otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Po raz pierwszy berliński festiwal zaprezentuje filmy wykonane w technologii 3D: animowany obraz "Les contes de la nuit" w reżyserii Francuza Michela Ocelota, "Pina" autorstwa Wima Wendersa, opowiadający historię choreografki Piny Bausch, oraz dokument Wernera Herzoga "Cave of Forgotten Dreams".

"Świteź" będzie walczyć w konkursie filmów krótkich

O trofeum w konkursie filmów krótkich Berlinale Shorts walczyć będzie "Świteź" Kamila Polaka. Jest to animowana adaptacja romantycznej ballady Adama Mickiewicza. Z kolei w ramach sekcji Panorama Special swą międzynarodową premierę będzie mieć film "Sala samobójców", będący pełnometrażowym debiutem reżyserskim Jana Komasy.

Kolejnym polskim akcentem na Berlinale będzie prezentowany w sekcji Generation najnowszy film Doroty Kędzierzawskiej pt. "Jutro będzie lepiej". Natomiast w sekcji Forum międzynarodową premierę będzie mieć najnowszy film Przemysława Wojcieszka "Made in Poland"; obraz ten promować będzie TVP podczas towarzyszącym festiwalowi Europejskim Targom Filmowym (EFM).

Telewizja Polska zamierza również zaprezentować na EFM "Wenecję" Jana Jakuba Kolskiego, "Randkę w ciemno" Wojciecha Wójcika, a także filmy "Joanna" w reż. Feliksa Falka oraz "Skrzydlate Świnie" w reż. Anny Kazejak. ]

Według zapowiedzi organizatorów na targach EFM pojawi się amerykańska wokalistka Madonna, która promować będzie swój - niedokończony jeszcze - film "W.E", opowiadający historię romansu brytyjskiego króla Edwarda VIII i Wallis Simpson, dla której władca abdykował.

Podczas otwarcia festiwalu wyrażono solidarność ze skazanym na sześć lat więzienia i zakaz wykonywania zawodu irańskim reżyserem Jafarem Panahim. Miał on zasiadać w jury Berlinale. Festiwal pokaże w różnych sekcjach pięć filmów Panahiego, w tym "Offside", za który w 2006 r. Irańczyk zdobył Srebrnego Niedźwiedzia.

Międzynarodowemu jury przewodniczy Isabella Rosselini. Zdobywcę Złotego i Srebrnych Niedźwiedzi poznamy w sobotę 19 lutego.