PKN obniżyło wczoraj ceny swoich produktów. Jest to reakcja na niedzielną decyzję krajów OPEC, które planują zwiększenie wydobycia ropy.

Za litr benzyny z Płocka płacimy o cztery grosze mniej. Olej napędowy tanieje o dwa grosze na litrze.

Jednak mimo obniżek ceny paliw w Polsce są bardzo wysokie. Dlatego rybacy zapowiedzieli blokady portów, o ile rząd nie wprowadzi ulgi podatkowej dla armatorów. "Nie opłaca się już łowić ryb. Jesteśmy w tragicznej sytuacji" – mówią rybacy. W najtrudniejszym położeniu są właściciele dużych kutrów, które spalają największą ilość ropy. W Polsce paliwo jest droższe niż w Danii, ale zgodnie z prawem nasi rybacy nie mogą tankować za granicą. Tymczasem 40 % kosztów pracy kutrów to cena ropy, a przecież trzeba jeszcze opłacić pracowników i podatki. Rząd deklarował dostosowanie ulgi podatkowej do akcyzy za ropę, jednak do tej chwili nie wywiązał się z deklaracji. Zdesperowani rybacy grożą blokadą wejścia do portu.

Posłuchaj relacji słupskiego korespondenta RMF FM, Adama Kasprzyka:

Z ciągłych podwyżek cen benzyny niezadowolona jest także rolnicza "Samoobrona". Jak zapowiedział jej szef Andrzej Lepper, pierwszym ostrzeżeniem ze strony związku będzie dwugodzinna pikieta Ministerstwa Finansów, którą zaplanowano na najbliższy piątek. Później mają się rozpocząć pikiety składów paliwowych. "Samoobrona" nie wyklucza nawet blokady Rafinerii Gdańskiej i Petrochemii Płockiej, dwóch największych producentów paliw w Polsce - miałoby to nastąpić jeszcze w tym miesiącu, ale pod warunkiem przyłączenia się do akcji pracowników transportu kołowego. Według „Samoobrony” głównym winowajcą wysokich cen paliw jest Ministerstwo Finansów, dlatego związek zamierza zażądać ujawnienia, ile dokładnie wynosi akcyza i podatek – oficjalnie mówi się, że to jest suma 56%, z innych źródeł wynika, że aż 70%. Protestujący będą domagać się obniżenia akcyzy na paliwo i znacznego zmniejszenia ceł na ropę z Rosji.

Posłuchaj relacji warszawskiego korespondenta RMF FM, Ryszarda Cebuli:

Na ewentualne protesty rolników i przewoźników przygotowuje się Polski Koncern Naftowy Orlen, który rozpoczął gromadzenie zapasów paliwa. Tomasz Zakrzewski z biura prasowego Koncernu twierdzi, że jego firma jest przygotowana na dostarczanie swoich produktów bez względu na zakłócenia.

00:40