O czym marzymy a czego się obawiamy w tym roku? 40 procent Polaków ma nadzieję, że poprawi się ich sytuacja finansowa, największe obawy dotyczą zdrowia - wynika z sondażu CBOS-u.

40% ankietowanych spodziewa się poprawy sytuacji finansowej, a 5% chciałoby utrzymać obecny poziomu życia. Tylko 1% ma bardziej skonkretyzowane marzenia i wiążą się one z takimi celami jak samochód czy urlop. Wśród osób, które obawiają się pogorszenia materialnych warunków życia, 16% obawia się pogorszenia standardu życia i kłopotów finansowych, a 12 proc. - biedy. Duże nadzieje z pracą wiąże co czwarty Polak. 11% liczy na jej znalezienie, a 6% na stabilność. 4% naszech rodaków liczy na zmianę pracy. Aż 32% obawia się sytuacji związanych z pracą – 21% obawia się jej utraty, 8% - dalszego bezowocnego jej szukania, a 2% obawia się o pracę dla dzieci.

I oczywiście zdrowie

Prawie co czwarty respondent wiąże swoje nadzieje na 2001 r. z utrzymaniem lub poprawieniem stanu zdrowia swojego lub rodziny. Chorób i pogorszenia stanu zdrowia obawia się 35% badanych. Co dziesiąty badany wiąże swoje nadzieje z ogólnikami, takimi jak spokój, stabilizacja, "szczęście i pomyślność". Niczego się nie spodziewa i na nic nie liczy również 10 proc. badanych, a 5 proc. ankietowanych niczego się nie obawia.

Bez nadziei...

Najwięcej osób, ktore nie mają żadnych oczekiwań w związku ze swoją sytuacją, jest wśród osób starszych - między 55 a 64 rokiem życia. Najmniej - wśród najmłodszych badanych, od 18 do 24 lat. Pesymizm jest także związany z poziomem wykształcenia - najwięcej pesymistów jest wśród osób z wykształceniem podstawowym. Najwięcej optymistów jest natomiast wśród osób z wykształceniem wyższym.

A co z Polska?

Pytani o nadzieje i obawy związane z sytuacją w kraju, co piąty badany (20 proc.) liczy na zmniejszenie i likwidację bezrobocia (18 proc. obawia się tego), 19 proc. na poprawę sytuacji gospodarczej (14 proc. obawia się tego), a 18 proc. - na spokój i brak konfliktów społecznych i politycznych (obawia się tego najbardziej 18 proc.). 8 proc. obawia się złych rządów i korupcji, 6 proc. - wzrostu przestępczości. Jeden procent niepokoi się, czy Polska zostanie przyjęta do Unii Europejskiej. 6 proc. badanych nie ma oczekiwań odnośnie sytuacji w kraju, twierdząc, że na nic nie liczy. 4 proc. nie obawia się niczego w związku z sytuacją Polski, twierdząc, że "jakoś to będzie".

15:25