To prawybory wskażą kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta - taką decyzję podjął zarząd największej partii opozycyjnej. Do walki o partyjną nominację kandydaci na kandydata zgłaszać się mogą do 19 listopada, zaś nazwisko zwycięzcy prawyborów poznać mamy 14 grudnia.

Co istotne, zarząd Platformy zdecydował się na zmodyfikowaną wersję prawyborów. Kandydata na prezydenta wybiorą bowiem nie wszyscy członkowie partii - jak działo się to w Platformie już wcześniej - a elektorzy na Konwencję Krajową PO. To około 1300 ludzi.

Jak wyjaśnił wiceszef PO Borys Budka, udział w prawyborach "będzie mogła zgłosić każda osoba, która będzie miała poparcie co najmniej 30 członków Rady Krajowej".

Konwencja Krajowa zbierze się 14 grudnia i właśnie wtedy w tajnym głosowaniu wskazany zostanie kandydat PO na prezydenta.

Decyzja o prawyborach nie była jednogłośna: część zarządu Platformy chciała bowiem wskazania konkretnego kandydata już teraz. Zostałaby nim zapewne niedawna kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska.

W przeciwnym obozie - zwolenników prawyborów - zdaje się być Sławomir Neumann.

Ja nie wiem dzisiaj, ilu jest chętnych do ubiegania się o nominację. Poczekajmy do 19 listopada, zobaczymy, ile osób myśli o tym, żeby być kandydatem Platformy Obywatelskiej w tych wyborach. Nie można a priori założyć, że nie ma innego kandydata - przekonywał były szef klubu PO.

Decyzja o przeprowadzeniu prawyborów - nawet w zmodyfikowanej wersji - to wewnętrzny sukces szefa partii Grzegorza Schetyny. Dzięki temu bowiem Platforma do połowy grudnia zajęta będzie prawyborami - a nie rozliczaniem władz partii po wyborach parlamentarnych i wyborami nowego szefa ugrupowania.


ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Andrzej Duda nie ma z kim przegrać?". Jest nowy sondaż prezydencki >>>>

Rekomendacje dla Budki i Kidawy-Błońskiej, decyzja ws. wyborów nowego szefa PO

Ta procedura - wyborów nowego przewodniczącego Platformy - ruszy, jak ustalono na posiedzeniu, właśnie 14 grudnia.

Zarząd krajowy zdecydował również o rekomendowaniu Borysa Budki na szefa klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, zaś na wicemarszałka Sejmu rekomendowana została pełniąca tę funkcję również w mijającej kadencji Małgorzata Kidawa-Błońska.


ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sławomir Nitras o wyborach szefa PO: Rafał Trzaskowski jest dzisiaj najbliższy formatu premiera >>>>