Kilka minut po godz. 17 w piątek wyruszył pochód, który odprowadził trumnę z ciałem Pawła Adamowicza ulicami Gdańska do Bazyliki Mariackiej. W tej świątyni w sobotę prezydent Gdańska zostanie pochowany. Msza pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głodzia rozpocznie się w południe. W mieście ustawione zostały telebimy, aby dzięki nim mieszkańcy mogli uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych. Oto zapis relacji minuta po minucie z piątkowych uroczystości żałobnych.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

00:00

W gdańskiej Bazylice Mariackiej kończy się wieczorne czuwanie przy trumnie Pawła Adamowicza. Świątynia zostanie na noc zamknięta i ponownie otwarta o godzinie 10. W samo południe rozpocznie się msza pogrzebowa prezydenta Gdańska. 

23:11

Mieszkańcy Gdańska spotkali się w piątek wieczorem w kościele św. Jana, by podczas "pustej nocy" wspominać zmarłego tragicznie prezydenta Pawła Adamowicza. Pusta noc to wywodzący się z tradycji kaszubskiej czas czuwania przy zmarłym.

20:38


Podczas pogrzebu Pawła Adamowicza osobom potrzebującym zapewniona będzie profesjonalna pomoc psychologiczna. Sześciu psychologów MOPR będzie pracować w godz. od 10 do 16 w budynku Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. W budynku będzie też punkt medyczny. Z pomocy psychologów będzie można skorzystać również telefonicznie, pod numerem: 58 347 82 82. W pobliżu Bazyliki Mariackiej wsparcia udzielą pracownicy socjalni. Ich zadaniem będzie np. odprowadzenie osób potrzebujących do psychologa lub wyprowadzenie z tłumu. Będą ubrani w pomarańczowe kamizelki, z plakietkami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Nie wstydźmy się swojej słabości, emocji wywołanych tragedią, nie udawajmy silnych w tak trudnym momencie - apeluje zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk.

20:36


Msza pogrzebowa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza rozpocznie się w sobotę w południe w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Bazylika Mariacka będzie otwarta już od godz. 10. W południe przez około minutę zabrzmią syreny alarmowe.

"Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Bazylice Mariackiej, dla wszystkich gdańszczan, którzy nie dostaną się do kościoła, a chcieliby wspólnie uczestniczyć w ceremonii, będzie przeprowadzona transmisja z uroczystości" - informuje Urząd Miejski w Gdańsku.

Nabożeństwo pogrzebowe będzie transmitowane na ośmiu ekranach ustawionych na Głównym Mieście. Pięć telebimów zainstalowanych będzie na ul. Długiej i Długim Targu, po jednym na Targu Węglowym, Placu Świętopełka i Wyspie Ołowianka. Transmisja wyświetlana będzie też w ERGO ARENIE, która zostanie otwarta o godz. 10 (wejście bramą A1).

19:50


Kościół pozostanie otwarty do północy. Do tego czasu będzie trwało czuwanie i modlitwy. Ponowne otwarcie Bazyliki zaplanowano na sobotę na g. 10. 

19:47


Kończy się msza w intencji Pawła Adamowicza. 

19:38


Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że w sobotnich uroczystościach pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Prezydium Sejmu będzie reprezentowała wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak podkreślił, swój udział zapowiedziała także liczna grupa posłów.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że nie będzie uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych. Jak dodał, Senat będą reprezentować: wicemarszałek Bogdan Borusewicz (PO) oraz senator Antoni Szymański 

19:26


Nowe zdjęcia od naszego reportera. 


19:18

Wyrazy solidarności płyną również z Krakowa. 


19:16

Inne miasta solidaryzują się z Gdańskiem. Tak wygląda podświetlenie filharmonii w Szczecinie zmienione na czas żałoby narodowej.


19:11


Zmarły prezydent wypełnił przestrzeń miasta swoją nieprzeciętną aktywnością. Jak wielu gdańszczan kochał tę bazylikę, w której spocznie. Niejednokrotnie zbiegały się nasze drogi, gdy działy się wydarzenia radosne i smutne (...) Kwintesencją jego życia są jego ostatnie słowa, jakie wypowiedział przed śmiercią: Gdańsk, jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem (...) Kwintesencją jego życia stają się tłumy gdańszczan przybywające na jego pożegnanie - mówił biskup Zieliński. 

19:08


Jak informuje Europejskie Centrum Solidarności, 53 tys. osób oddało ostatni hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi przed jego trumną, która od czwartku była wystawiona w budynku ECS. 

19:05


Zło nie jest anonimową siłą. Zło jest możliwe w skutek ludzkiej wolności. Ma zawsze czyjąś twarz i czyjeś imię - mówi bp Zieliński. Zło jest tragicznym uchybieniem wobec wymogów miłości - podkreśla. 

19:03

19:00

Tu znajdziecie zdjęcia z mszy w Bazylice Mariackiej. 18:56


Rozpoczyna się homilia, którą wygłasza biskup Zbigniew Zieliński. 

18:39Rozpoczyna się msza, której przewodniczy abp. Sławoj Leszek Głódź. 

18:31


Za kilka minut w Bazylice Mariackiej ma rozpocząć się msza. 

18:27


Trumna z ciałem Pawła Adamowicza jest już na katafalku w Bazylice Mariackiej. 


18:24


Sześciu prezydentów polskich miast niesie trumnę z ciałem Pawła Adamowicza. To prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Sopotu Jacek Karnowski, Gliwic Zygmunt Frankiewicz (jest on też prezesem zarządu Związku Miast Polskich), Lublina Krzysztof Żuk oraz Poznania Jacek Jaśkowiak.


18:21

Trumna z ciałem Pawła Adamowicza zaraz zostanie wniesiona do Bazyliki Mariackiej. 

18:14

Czoło konduktu doszło już do Bazyliki Mariackiej. 

18:05

Zobaczcie transmisję z przemarszu konduktu. 

18:00


Gdy trumna z ciałem Pawła Adamowicza mijała I Liceum Ogólnokształcące, do którego uczęszczał, w oknach szkoły widać było uczniów ze zniczami w rękach. 

17:57


Przed Bazyliką Mariacką na przybycie konduktu żałobnego czekają tysiące ludzi. Mają w rękach flagi z herbem miasta i biało-czerwone flagi Polski - wszystkie one są przepasane kirem. Na twarzach widać smutek, skupienie i łzy. 


17:52


Polska flaga przed Parlamentem Europejskim również została opuszczona do połowy masztu w hołdzie dla zamordowanego Pawła Adamowicza. 


17:48

Flaga na Pałacu Prezydenckim została opuszczona do połowy masztu.


17:38


Przed wyruszeniem konduktu szef Rady Europejskiej Donald Tusk spotkał się w Europejskim Centrum Solidarności z rodziną tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

17:33

W tej galerii zbieramy zdjęcia z trasy żałobnego konduktu. 


17:28


Idziemy ostatnim marszem z panem prezydentem Adamowiczem. To wyraz szacunku dla jego osoby, dla jego wkładu w nasze miasto - powiedział naszemu dziennikarzowi jeden z uczestników żałobnego pochodu. 

17:14

Do Bazyliki Mariackiej, gdzie zostanie pochowany Adamowicz, trumna ma zostać wprowadzona głównym wejściem. W progu Bazyliki trumnę przejmie sześciu prezydentów polskich miast: Warszawy Rafał Trzaskowski, były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Sopotu Jacek Karnowski, Gliwic Zygmunt Frankiewicz (jest on też prezesem zarządu Związku Miast Polskich), Lublina Krzysztof Żuk oraz Poznania Jacek Jaśkowiak.

Po wprowadzeniu do świątyni trumny, około godz. 18, w Bazylice zostanie odprawiona msza św. Kościół zostanie zamknięty o północy.


17:13

Trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza jest przewożona karawanem. Kondukt tworzą m.in. przedstawiciele różnych służb, z których część przyniosła ze sobą sztandary - jest ich około 200; są przedstawiciele organizacji pozarządowych, grup rekonstrukcyjnych.

Wzdłuż trasy konduktu gęstym szpalerem ustawili się mieszkańcy. Wielu z nich przyniosło flagi Gdańska, są też flagi narodowe i znicze.

17:11

Cisza, skupienie, smutek - tak wygląda przemarsz konduktu ulicami Gdańska. 


17:09


Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki weźmie udział w sobotnich uroczystościach pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - taką informację podało biuro prasowe episkopatu Polski. Mszy pogrzebowej w bazylice Mariackiej przewodniczyć będzie metropolita gdański abp Sławoj Głódź, który też wygłosi homilię.

17:06

Trumna z ciałem zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza została przeniesiona do karawanu stojącego przed Europejskim Centrum Solidarności. 

17:00

Żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza obowiązuje od dziś od godziny 17 do soboty do godziny 19. Rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie zostało w czwartek kontrasygnowane przez premiera Mateusza Morawieckiego.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem. Odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.


16:56

Carillonistka Monika Kaźmierczak zagrała w kościele św. Katarzyny epitafium dedykowane zmarłemu prezydentowi miasta Pawłowi Adamowiczowi. Utwór został napisany specjalnie dla niego, tuż po jego śmierci.
16:45

W historycznej sali BHP w Gdańsku, tuż obok Europejskiego Centrum Solidarności, o godzinie 15:00 zebrali się samorządowcy z niemal całej Polski. Około 200 osób wzięło udział w Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich. Byli też obecni przedstawiciele Unii Metropolii Polskich oraz Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Osobiście przyjechali włodarze ponad 80 polskich miast, choćby prezydenci Warszawy, Lublina, Gliwic, Gorzowa, Koszalina, Katowic, Rzeszowa, Olsztyna, Nowej Soli, Poznania czy Bydgoszczy i wielu innych. Relację z tego spotkania możecie przeczytać tutaj.


*** DOKŁADNY PRZEBIEG TRASY KONDUKTU ZNAJDZIECIE <<< TUTAJ >>>


*** W sobotę pogrzeb będzie transmitowany na telebimach rozstawionych na ulicach Gdańska

*** Bazylika Mariacka w Gdańsku: To tu spocznie prezydent Paweł Adamowicz

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, tj. od 1990 r. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.