Dzisiaj w Sejmie rozstrzygnie się los ustawy uwłaszczeniowej.

Aleksander Kwaśniewski zdecydował się na veto bo uznał, że ustawa jest ”prawnie zła, ekonomicznie niepoliczona i społecznie niesprawiedliwa". Wczoraj te same argumenty powtórzyła z sejmowej mównicy szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz. Polemizował z nimi autor ustawy uwłaszczeniowej, profesor Adam Biela z AWS. "Jeśli prezydent Kwaśniewski uznał ustawę za nie-konstytucyjną powinien ją skierować do Trybunału Konstytucyjnego, a tego nie zrobił" - podkreślał profesor Biela. Podczas dzisiejszego głosowania w Sejmie za uwłaszczeniem opowiedzą się z pewnością posłowie PSL i AWS.

"Ci, którzy poprą prezydenckie weto będą odpowiadać za wywłaszczenie polskich obywateli" - oświadczył poseł Tomasz Wójcik z AWS. Jego zdaniem, po wejściu Polski do Unii Europejskiej mieszkający na ziemiach zachodnich Polacy nie będą mieli świadectw własności, nie mogą być zatem pewni, że ich ziemie pozostaną w ich rękach: ”Pan prezydent ma jeszcze szansę – może jeszcze złożyć podpis pod ustawą. Jeśli tego nie zrobi, to na trwale zapisze się jako osoba, która wystawiła obywateli na ziemiach zachodnich i północnych na utratę miejsca zamieszkania. Na utratę własności.”

Posłuchaj Tomasza Wójcika:

Klub SLD będzie głosował za przyjęciem prezydenckiego weta do ustawy uwłaszczeniowej - zapowiedział Wiesław Kaczmarek. Jego zdaniem, wybory prezydenckie były najlepszym testem tego, co społeczeństwo sądzi o uwłaszczeniu: ”Z wyniku wyborów wynika, że grupa kandydatów przeciwna uwłaszczeniu uzyskała akceptację na poziomie co najmniej 75 procent oddanych głosów. Zwolennicy uwłaszczenia reprezentowani przede wszystkim przez panów posłów Krzaklewskiego i Kalinowskiego – poniżej 25 procent oddanych głosów. Do tej pory żadna z odmów prezydenta podpisania ustawy nie przeszła tak szerokiej, gruntownej i pozytywnej konsultacji społecznej.”

Posłuchaj Wiesława Kaczmarka:

Podobnego zdania jest poseł Jan Wyrowiński z Unii Wolności, który zapowiedział, że jego koledzy będą głosować za przyjęciem prezydenckiego weta do ustawy.

Za ponownym uchwaleniem ustawy, czyli odrzuceniem weta opowiedziały się natomiast sejmowe komisje: Skarbu Państwa, Uwłaszczenia i Prywatyzacji oraz Finansów Publicznych. Aby weto odrzucić potrzeba 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy posłów.

08:45