Prezes Łukoila Wagit Alepkpierow zapowiedział, że ogromny zakład skraplania gazu powstanie na Półwyspie Jamalskim, a stamtąd gaz będzie transportowany tankowcami do Stanów Zjednoczonych.
Obecnie Łukoil wydobywa gaz z własnych złóż na Jamale, ale nie może go sprzedawać za granicę, gdyż wszystkie rurociągi są w całości kontrolowane przez Gazprom.