Stocznia Remontowa Nauta i firma Energomontaż Północ wpłaciły pełną kwotę - około 90 mln zł - za wylicytowane części majątku stoczni Gdynia. Poinformowała o tym Agencja Rozwoju Przemysłu. Za aktywa zakładu w Szczecinie wpłynęło natomiast jak dotąd 211,6 tys. zł od Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia.

Z kolei konsorcjum osób fizycznych, które wylicytowało południową część stoczni Szczecin, ma wpłacić pieniądze do 15 grudnia.

Kolejne aukcje na części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie zostaną przeprowadzone odpowiednio 16 i 18 grudnia. 11 grudnia mija natomiast termin składania przez potencjalnych inwestorów oświadczeń rejestracyjnych i wpłaty wadium, które uprawnia do udziału w aukcjach.

6 listopada 2008 roku Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z uzgodnionym z nią planem, podzielony na części majątek stoczni został częściowo sprzedany w maju. Wylicytował go wówczas katarski Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights. Ostatecznie jednak - mimo wpłaty wadium w wysokości 8 mln euro - inwestor nie wpłacił całości pieniędzy. Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale również wycofała się z inwestycji.