W najbliższych 4-5 latach firmy, samorządy i rząd będą chciały zrealizować inwestycje za 150-160 mld złotych - informuje "Rzeczpospolita". Z cytowanych przez gazetę badań PKPP Lewiatan, wynika, że w tym roku co trzecia firma zamierza zwiększyć inwestycje w porównaniu z zeszłym rokiem, a w przypadku prawie połowy pozostaną one na takim samym poziomie.

20 największych projektów inwestycyjnych firm zaplanowanych na najbliższe lata wartych jest ponad 75 mld zł. Jeśli doliczyć plany związane z infrastrukturą (autostrady, metro, koleje i lotniska), wartość tych największych, wycenianych powyżej miliarda złotych, przekroczy 120 mld zł. A gdy dodamy też projekty powyżej 500 mln zł, okaże się, że w najbliższych 4-5 latach firmy, samorządy i rząd będą chciały zrealizować inwestycje za 150-160 mld złotych.

Na liście największych inwestorów królują energetyka i branża surowcowa oraz projekty drogowe. Łączna wartość samych dużych projektów w energetyce przekracza 42 mld złotych. Inwestować chcą też m.in. branże telekomunikacyjna i handlowa. Jednym z głównych impulsów rozwoju są mistrzostwa Euro 2012.

Ekonomiści prognozują, że siłą napędową inwestycji i wzrostu gospodarczego w tym roku, tak jak w zeszłym, wciąż będą inwestycje publiczne, głównie infrastrukturalne.

RMF24.pl on Facebook