Ministerstwo kultury będzie musiało w tym roku zaoszczędzić około 100 milionów złotych - reporterzy RMF FM dotarli do planu cięć w tym resorcie. To pierwsza ofiara nowelizacji budżetu opracowywanej przez Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo kultury chce znaleźć te pieniądze głównie poprzez opóźnienie niektórych inwestycji. Minister Bogdan Zdrojewski zapowiada, że wszystkie projekty, które miały zostać zaczęte pod koniec roku zostaną przesunięte na rok przyszły, albo jeszcze dalej.

Opóźnimy część inwestycji m.in. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Forum Muzyki we Wrocławiu i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Nie jest tych inwestycji wiele, ale daje to szansę, że zaoszczędzimy te 100 milionów złotych - wylicza minister Bogdan Zdrojewski.

To pierwszy resort, który ma gotowy plan cięć. Pozostałe ministerstwa jeszcze się do tego nie przyznają. Dwa resorty: pracy i zdrowia twierdzą, że ich cięcia nie dotkną.

Wszystkie te oszczędności to element nowelizacji budżetu, nad którą pracuje teraz ministerstwo finansów. Łącznie rząd musi znaleźć do końca roku brakujące nawet 20 miliardów złotych.