Sprzedaż Lotosu rosyjskiemu inwestorowi nie wygląda korzystnie dla spółki - przyznał po raz pierwszy prezes gdańskiej rafinerii Paweł Olechnowicz. W rozmowie z Krzysztofem Berendą z redakcji ekonomicznej RMF FM Olechnowicz zwraca uwagę zwłaszcza na ryzyko polityczne.

Prezes gdańskiej rafinerii przyznaje, iż chodzi o to, że Rosjanie mogą z nami postępować nieuczciwie. Umowa z nimi byłaby jego zdaniem obarczona dużym ryzykiem wstrzymania dostaw ropy.Jak wiemy wiele przypadków takich już zaistniało - mówi Olechnowicz.

Pytany wprost, czy widziałby jakieś korzyści z wejścia do Lotosu rosyjskiego inwestora, odpowiada, że to praktycznie niemożliwe.

Myśląc o prywatyzacji Lotosu mówimy tu o sprzedaży 53 procent. Więc trzeba zakładać, że przejmujący takie pakiet będzie chciał narzucić swój system zarządzania. Musi odpowiadać standardom istniejącym w grupie Lotos, a to są najwyższe światowe standardy. (...) Wiedząc jak w tym zakresie atrakcyjności wygląda sytuacja w firmach ze wschodu w stosunku do inaczej rozwiniętych firm i rynku zachodniego. To wydaje mi się to trudne, żeby tam znaleźć jakiś atrakcyjny pomysł - dodaje prezes gdańskiej rafinerii.

Ministerstwo Skarbu Państwa wystawiło na sprzedaż 53 procent akcji koncernu paliwowego Lotos. Z nieoficjalnych informacji RMF FM wynika, że ofertę kupna złożył jeden poważny rosyjski inwestor.

Gdyby przejął Lotos, to zagrożony będzie konkurencyjny państwowy Orlen i w efekcie cały polski rynek.

W krótkim terminie to doprowadzi do wojny cenowej między tymi dwoma koncernami - ocenia były minister gospodarki Piotr Woźniak. Jak twierdzi, Rosjanie wchodząc w Lotos mogą najpierw pokonać cenowo Orlen, potem zmonopolizować rynek paliw i na koniec dyktować ceny, kosztem nas, czyli kierowców.

Ministerstwo Skarbu Państwo odmówiło dziś komentarza w sprawie słów Pawła Olechnowicza - tłumacząc się dobrem procesu prywatyzacyjnego. Wcześniej szef resortu skarbu Aleksander Grad mówił, że nie będzie dyskryminował żadnego inwestora ze względu na kraj pochodzenia.

Zmiana terminu podjęcia decyzji w sprawie ofert na kupno Lotosu

Na stronie internetowej resort skarbu poinformował, że nastąpiła zmiana terminu podjęcia decyzji w sprawie ofert na kupno Lotosu. Przesunięto go z 13 maja na 10 czerwca. Jak wyjaśniono ma to związek z potrzebą szczegółowej analizy złożonych ofert wstępnych. Ministerstwo Skarbu nie podało, ilu inwestorów zgłosiło chęć kupna Grupy Lotos.