28.04.2001 ŻYWKOWO Choć przyleciały już ponad miesiąc temu, dziś zostały oficjalnie i uroczyście powitane. Mowa o bocianach, z małej przygranicznej wioski Żywkowo na Warmii. W tej liczącej zaledwie 9 gospodarstw wsi, co roku gniazduje około 60 bocianich par. Pod koniec sezonu wylatuje stąd do Afryki nawet około 300 osobników. Tak duże skupisko tych sympatycznych ptaków, to nie lada atrakcja turystyczna. Mieszkańcy Żywkowa mogą uważać się więc za szczęśliwców. Nie czekali jednak z założonymi rękoma na turystów. Znaleźli sponsorów, uporządkowali wieś i gniazda, wybudowali wieżę widokową. Wszystko to po to, żeby wieś była bardziej atrakcyjna. W Żywkowie jest dzisiaj wóz satelitarny nr 3 i Leszek Tekielski.

27.04.2001 MIKOŁAJKI Istne oblężenie w ostatnich dniach przeżywają warsztaty szkutnicze. Jutro oficjalnie rozpoczyna się na Mazurach sezon żeglarski. W tym roku majowe święta to dla większości tygodniowy weekend, więc każdy, kto ma łódź chce ją oddać do przeglądu, by bezpiecznie spędzić święta na wodzie. W wiosce żeglarskiej w Mikołajkach był dziś nasz wóz satelitarny nr 3 i Beata Tonn, która opowiada o ostatnich przygotowaniach.

24.04.2001 CZARNA BIAŁOSTOCKA Podlaska policja poszukuje nauczycielki, która jest podejrzana o śmiertelne zranienie 11-letniego ucznia. Piotruś wykrwawił się na śmierć zraniony w szyję ostrym narzędziem - prawdopodobnie nożem. Do morderstwa doszło w szkolnym gabinecie lekarskim. Nauczycielka uciekła z miejsca tragedii. Do Czarnej pojechał nasz wóz satelitarny i Barbara Górska. Jej gościem był Tadeusz Matejko, dyrektor szkoły, w której doszło do tragedii.

24.04.2001 PRZECHLEWO Na Pomorzu wciąż niszczone są stare niemieckie cmentarze. Rozkradziono już prawie wszystko co się dało, nawet krzyże, które sprzedawane są w punkcie skupu złomu. Niemcy są bezsilni, apelują do władz o pomoc. Przechlewo niedaleko Chojnic odwiedziła nasza satelitarna trójka, Adam Kasprzyk i Wojciech Jankowski.

24.04.2001 BORSZOWICE Woda znów zagraża domostwom na południu Polski. Sześć gospodarstw oraz ferma z 35 tysiącami kur zostało podtopionych w miejscowości Borszowice koło Jędrzejowa w świętokrzyskiem. Woda przerwała wał na rzece Nidzie, zalała drogę prawie odcinając dostęp do części wsi. Można tam dotrzeć tylko specjalistycznym wozem terenowym.

Borszowice odwiedził nasz reporter Witold Odrobina. Posłuchaj jego relacji.

24.04.2001 BRANIEWO Ogród zoologiczny położony w centrum Braniewa jest jedną z atrakcji tego miasta. Klatki z lwami, niedźwiedziami i ptakami są wciśnięte między centrum handlowe a plebanię. Zoo podzieliło jednak mieszkańców. Jedni skarżą się na hałasy i smród inni na złe warunki, w jakich żyją zwierzęta. Kilka lat temu to właśnie z powodu hałasu robionego przez zwierzęta w Braniewie ogłoszone zostało referendum. Po referendum okazało się jednak, że mieszkańcy nie wyobrażają sobie życia bez zoo.

W Braniewie jest dzisiaj wóz satelitarny nr 3 i Magda Szpiner, która postara się wyjaśnić jak jest naprawdę.

23.04.2001 KĄTY RYBACKIE Przedłużające się zimowe chłody sprawiły, że w bardzo trudnej sytuacji znaleźli się rybacy z Mierzei Wiślanej. W wodach Zalewu Wiślanego nie ma prawie wcale śledzi, które o tej porze roku ciągną tam zwykle ogromnymi ławicami. Aby pojawiły się ławice woda musi mieć co najmniej 5 stopni Celsjusza. Zwykle w końcu kwietnia Zalew Wiślany jest jeszcze cieplejszy. W tym roku jest zupełnie inaczej. Wszyscy z niecierpliwością czekają na wiosnę.

W Kątach Rybackich na Mierzei jest dzisiaj wóz satelitarny nr 3 i Wojciech Jankowski, który będzie sprawdzał jak trudna jest sytuacja rybaków.

10.04.2001 TCZEW W Tczewie w województwie pomorskim znajduje się długi na kilkadziesiąt metrów most wiszący nad Wisłą. To najkrótsza droga prowadząca z Tczewa do okolicznych wiosek. Każdego dnia do pracy, czy szkoły przechodziło po nim około trzech tysiecy ludzi, przejeżdżało ponad tysiąc samochodów. Teraz most zamknięto. Poruszanie się po nim jest po prostu niebezpieczne, część przeznaczona dla pieszych jest drewniana, pełna dziur i spróchniałych desek. Mieszkańcy mówią wręcz, że przed wejściem na most boją się nawet odpukać w niego ewentualne nieszczęście. Przed wjazdem na most zatrzymał się wóz satelitarny nr 3 i Katarzyna Gramse-Matusiak.

09.04.2001 WĄSOSZ Wąsosz to kolejne miasteczko na Podlasiu w historię którego wpisana jest zagłada kilkuset miejscowych Żydów. Dramat, jaki się tam rozegrał, poprzedził o kilka dni wydarzenia z Radziłowa oraz Jedwabnego. Nocą, na początku lipca 1941 roku w Wąsoszu zamordowano ponad 200 tamtejszych Żydów. Ich ciała pogrzebano za wsią, na polu, w rowie przeciwczołgowym. Dziś stoi tam pomnik. W Wąsoszu jest dzisiaj reporter RMF FM Marcin Buczek.

06.04.2001 KĘTRZYN W Kętrzynie na Mazurach starostwo powiatowe postanowiło zlikwidować Zespół Szkół Ekonomiczno – Spożywczych. Zdaniem samorządowców, budynek jest w fatalnym stanie i należy przekazać go na inne cele. Zaprotestowali uczniowie. W czwartek i piątek, młodzież pikietowała przed urzędem starostwa. Rozżaleni uczniowie mówią, że decyzja starostwa godzi nie tylko w ich dobro, ale także w nauczycieli i rodziców. Do kętrzyńskiego „ekonomika” uczęszcza dwadzieścia procent uczniów pochodzących z terenów po pegeerowskich. Uczniowie z tych rodzin boją się, że w nie będzie ich stać na kontynuację nauki w innych miejscowościach. Czy samorządowcy zmienią swoją decyzję? W Kętrzynie jest nasz wóz satelitarny i Leszek Tekielski, który obserwuje protest uczniów.

05.04.2001 OBJAZDA W okolicach Słupska stopa bezrobocia sięga już 30 procent. Pomysł na uzdrowienie tej sytuacji mają tamtejsi rolnicy. Chcą na polach, pozostałych po zlikwidowanych PGR-ach, uprawiać rzepak z którego można produkować paliwo. Warunkiem jest wybudowanie tłoczni. Czy ta propozycja ma szansę na powodzenie? We wsi Objazda niedaleko Słupska jest dziś nasz wóz satelitarny oraz reporterzy sieci RMF FM, Adam Kasprzyk i Wojciech Jankowski, którzy szukają odpowiedzi na to pytanie.

04.04.2001 KIELCE - BIAŁOGON "Budowanie przez rozbiórkę" - tak w skrócie można określić plany związane z prawie stuletnim, drewnianym, zabytkowym kościółkiem z kieleckiej dzielnicy Białogon. Kościół ma być rozebrany a na jego miejscu ma powstać nowa świątynia bo – jak twierdzą kościelne władze – domagają się tego wierni. „Ci sami” wierni piszą jednocześnie listy protestacyjne, prosząc by kościółka nie ruszać. Białogon odwiedził reporter sieci RMF FM, Witold Odrobina.

03.04.2001 KRYNICA Kraków ma Kopiec Kościuszki, Kopiec Piłsudskiego, Kopiec Wandy. Swój kopiec ma także Krynicy, a na nim pomnik Kazimierza Pułaskiego. Wybudowano go w 20-leciu międzywojennym ze składek społecznych. Teraz jednak wraz z otaczającym go terenem stał sie własnością przedsiębiorcy z Warszawy, który zagrodził dojście do kopca. Ostatnio upomnieli się o nie krakowscy kombatanci, wysyłając nawet protesty do Senatu. Na kopiec Pułaskiego próbował wdrapać także nasz reporter Maciej Pałahicki.

ZOBACZ TAKŻE:

MARZEC

LUTY

STYCZEŃ

foto RMF FM