Sejm zdecydował o wprowadzeniu Polskiego Ładu. To projekt Prawa i Sprawiedliwości, który przez wielu ekonomistów jest nazywany „podatkową rewolucją”. Kto zyska, a kto straci na tych zmianach? Główne zmiany podatkowe w Polskim Ładzie to: podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, zwiększenie II progu z 85,5 tys. do 120 tys. zł oraz likwidacja odliczenia składki zdrowotnej z podatku dochodowego. Zgodnie z wyliczeniami na zmianach skorzystają głównie osoby zarabiające do płacy średniej, a powyżej tego progu obciążenia zaczną rosnąć. Rząd jednak wprowadza "ulgę dla klasy średniej", dzięki której osoby zarabiające do 13 tys. zł brutto mają nie stracić na zmianach.


Polski Ład. Jakie zmiany zakłada?

Prawo i Sprawiedliwość złagodziło swoje plany podwyższania podatków - zwłaszcza samozatrudnionym. Wyższe podatki będą płacić ci przedsiębiorcy, którzy dziś miesięcznie zarabiają na rękę powyżej 10 tysięcy złotych. 

Jeżeli natomiast chodzi o osoby pracujące na etacie - to stracą te, które dziś zarobkami netto przekraczają 7 tysięcy złotych. 

Zmienią się zasady odliczania składki zdrowotnej - teraz wynosi ona 9 proc. dochodu, ale 7,75 proc. części składki podlega odliczeniu od podatku. Uchwalona ustawa to odliczenie likwiduje.

Kto zyska na Polskim Ładzie?

Na Polskim Ładzie zyskają tylko ci pracownicy, którzy zarabiają poniżej 5 tysięcy złotych brutto, czyli ci, których płaca jest niższa, niż średnia krajowa.

Jeśli ktoś zarabia 3 tys. zł brutto, to dzięki zmianom z Polskiego Ładu zyska miesięcznie 153 zł netto, a rocznie 1836 zł na rękę. Osoby zarabiające 5 tys. zł brutto zyskają mniej - 47 zł miesięcznie i 564 zł rocznie.

Nie zyskają, ale także nic nie stracą zarabiający nieco powyżej średniej krajowej, tj, 7,5 tys. zł brutto. Pracownicy z dochodami na poziomie 12,5 tys. zł brutto mogą liczyć na symboliczny zysk - 19 zł miesięcznie, czyli 228 zł rocznie.

Równie symboliczny będzie zysk dla małych przedsiębiorców. Przy przychodach na poziomie 5 tys. zł brutto miesięcznie będzie to dodatkowe 81 zł netto, co rocznie oznacza 972 zł. Przy przychodach na poziomie 10 tys. zł zysk miesięczny to zaledwie 7 zł, a roczny - 84 zł.

Kto straci na Polskim Ładzie?

Według wyliczeń na Polskim Ładzie stracą ci zarabiający najwięcej, ale także średni przedsiębiorcy.

Osoby, które mają wysokie pensje - rzędu 40 tys. zł brutto - rocznie stracą ponad 24 tys. zł netto.

Przedsiębiorca z 15 tys. zł przychodu brutto na Polskim Ładzie już straci. Tak jak i wszyscy, zarabiający jeszcze więcej. Przy przychodach rzędu 50 tys. zł brutto strata to już niemal 42 tys. zł rocznie.

Na straty muszą się szykować też przedsiębiorcy rozliczający się według 19-procentowej liniowej stawki PIT, a także ci, którzy wybrali ryczałt.