Od początku dzisiejszej sesji notowania eurodolara dynamicznie zwyżkowały. Umocnienie euro w relacji do amerykańskiej waluty przybrało na sile około godziny 11:00, kiedy to na rynek napłynęły dane na temat inflacji konsumentów w strefie euro. Według Eurostatu inflacja HICP wzrosła w marcu do poziomu 2,6 proc. r/r, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 2,4 proc. r/r.

Rezultat ten zwiększył silne już oczekiwania na podwyżkę przez ECB stóp procentowych o 25 pb na kwietniowym posiedzeniu. W efekcie euro umocniło się w relacji do dolara do poziomu 1,4233, będąc już bardzo blisko marcowych szczytów. Jednak w drugiej części sesji eurodolar powrócił poniżej poziomu 1,4200. Do godziny 15:30 naszego czasu inwestorzy czekali na publikacje wyników stress-testów dla irlandzkich banków, które ostatecznie okazały się neutralne dla rynku. W godzinach popołudniowych pojawiła się również informacja o wyższym niż zakładano deficycie budżetowym Portugalii.

Z publikacji makroekonomicznych warto wspomnieć o odczycie indeksu Chicago PMI, który wyniósł w marcu 70,6 pkt, prognozowano 70 pkt. Z kolei liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 388 tys., oczekiwano 380 tys.

Z kolei na krajowym rynku walutowym do godziny 14:00 notowania EUR/PLN przebiegały stabilnie w okolicach poziomu 4,0100. Popołudniu NBP opublikował dane na temat salda rachunku obrotów bieżących za IV kw., korygując poprzedni odczyt w nieznacznym stopniu. Z kolei inwestorzy obawiali się dużej rewizji w tym zakresie. NBP podał dziś również, że oczekiwania inflacyjne w marcu wzrosły. Konsumenci sądzą, że w ciągu kolejnych 12 miesięcy średnia oczekiwana stopa inflacji osiągnie 4,6 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej uważali, że będzie to 3,2 proc. Informacje te początkowo działały na korzyść krajowej waluty, jednak w dalszej części sesji informacja o wycofaniu się z rozmów francuskiego koncernu EdF w sprawie zakupu akcji Enei S.A. przełożyła się na osłabienie złotego w relacji do euro do poziomu 4,0300.

Michał Fronc

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.