W Łaziskach Górnych górnicy z Sierpnia 80 blokują tory prowadzące do elektrowni. Protestują w ten sposób przeciwko importowi zagranicznego węgla do Polski.

W akcji biorą udział górnicy z kilku kopalń. Sierpień 80 kilka tygodni temu zapowiedział blokady węgla z importu. Według związku na zwałach przy kopalniach cały czas rośnie ilość węgla. Mimo zawartych kontraktów, elektrownie przestały go odbierać. A dzieje się tak m.in. dlatego, że coraz więcej importowanego węgla zalewa polski rynek. Jeśli węgiel z kopalń nie będzie odbierany, może dojść do ograniczania wydobycia, a to dla branży mogłoby być katastrofalne w skutkach.

Protest ma dziś trwać do godziny 18:00, ale związkowcy już zapowiadają, że będą kolejne. Będziemy blokować pociągi, będziemy blokować granice. To jest próba zmuszenia rządu do tego, żeby zaczął reagować - mówił reporterowi RMF FM Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80. 

Przed protestującymi stoją dwa skutecznie zablokowane składy węglowe. Górnicy powiedzieli naszemu reporterowi, że są pewni, iż to jest węgiel importowany. Blokada jest szczelna. Protestujący stoją w kilku grupach na kilku biegnących obok siebie torach i w każdej chwili mogą przejść na sąsiedni tor. W dwóch miejscach rozpalono też ogniska.

Według związkowców to m.in. właśnie do elektrowni w Łaziskach przywożony jest rosyjski węgiel, choć kopalnia Bolesław Śmiały znajduje się dosłownie za ogrodzeniem i kopalniane zwały wypełnione są węglem.

Wkrótce węgla na przykopalnianych zwałach będzie tak dużo, że trzeba będzie wstrzymać wydobycie, a górników odesłać na postojowe - przekonuje Sierpień 80, który wzywa rząd do ujawnienia wykazu spółek zależnych od Skarbu Państwa, które importują węgiel oraz pociągnięcia do odpowiedzialności prezesów tych podmiotów.

Nie wjedzie tu żaden ruski węgiel. Dziś blokujemy elektrownię, ale jak będzie trzeba, przyspawamy do torów pociągi na przejściach granicznych, a transporty z Rosji będziemy wysypywać - zapowiedział przed Elektrownią Łaziska jeden z protestujących.

TAURON zapewnia: W elektrowni Łaziska nie korzystamy z węgla pochodzącego z Rosji

Na dzisiejszy protest zareagowała firma TAURON. W elektrowni Łaziska nie korzystamy z węgla pochodzącego z Rosji. W Łaziskach, podobnie jak w całym segmencie wytwarzania Grupy TAURON, węgiel kupowany jest wyłącznie na rynku krajowym, u największych podmiotów zajmujących się produkcją i obrotem paliwami - wyjaśnia Patrycja Hamera, rzecznik prasowy TAURON Wytwarzanie.

Ze względu na połączenie taśmociągowe, prawie 60 procent dostarczanego do Łazisk paliwa węglowego, pochodzi z KWK Bolesław Śmiały. Istotnym dostawcą są również kopalnie należące do TAURONA. Większość węgla zakupionego z kolei w Węglokoksie pochodzi z kopalni Bobrek-Piekary - dodaje rzecznik TAURON Wytwarzanie

7 stycznia Komisja Krajowa WZZ "Sierpień 80" w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego zarzuciła rządowi bierność w sprawie importu węgla z Rosji. Blokadę kolejowego przejścia na wschodniej granicy zapowiedzieli także na początku stycznia zrzeszeni w Sierpniu 80 górnicy z czterech kopalń kopalni zespolonej ROW.