Paczka z produktami spożywczymi, zamawiana przez internet i dostarczana do domu, jest najbardziej oczekiwanym prezentem pod choinkę w Szwecji - twierdzi szwedzki Instytut Analizy Handlu.

Eksperci Instytutu co roku przed świętami Bożego Narodzenia informują, co Szwedzi chcieliby znaleźć pod choinką. Biorą pod uwagę dane o sprzedaży i innowacyjność produktów.

W tym roku doszli do wniosku, że kryteria te spełnia paczka z żywnością: często z ekologicznymi warzywami, owocami, produktami delikatesowymi, do których dołączane są przepisy kulinarne.

Popularność zestawów z żywnością pokazuje, że ludzie są zapracowani i nie chcą tracić czasu na zakupy - mówi Emma Hernell z Instytutu Analizy Handlu. Dla sklepów to sposób na zwiększenie sprzedaży przez internet, gdzie pojedyncze produkty spożywcze nie sprzedają się tak dobrze, jak właśnie umiejętnie dobrane zestawy - dodaje.

Koszt torby z zakupami dla czteroosobowej rodziny na pięć obiadów, w zależności od rodzaju produktów, waha się od 749 koron (ok. 360 złotych) do nawet 1390 koron (672 zł.).

W 2010 roku za najlepszy prezent w Szwecji uznano tablet. Z kolei w poprzednich latach najpopularniejszymi prezentami świątecznymi były m.in.: nawigacja satelitarna, płaski telewizor, odtwarzacz DVD, telefon komórkowy, ale także np. chiński wok czy książka kucharska.