Dwóch portugalskich naukowców opracowało projekt podłogi, która wytwarza elektryczność. Nowe odkrycie ma być testowane w biurach, w metrze oraz na lotniskach. "Dzięki temu można w znacznym stopniu zredukować ilość zużywanej energii" - zapewnili autorzy, Filipe Casimiro i Francisco Duarte.

Mechanizm produkcji elektryczności z podłogi, zwany Waynergy, może opierać się nie tylko na przemieszczaniu osób, ale także poruszaniu się pojazdów po jej powierzchni. Wykonany ruch jest absorbowany przez specjalne płytki umieszczone w podłodze, a następnie przetworzony w elektryczność, z której można korzystać na terenie znajdującym się w sąsiedztwie - poinformował Francisco Duarte.

Uczeni szacują, że krok wykonany przez człowieka na powierzchni specjalnej podłogi może przyczynić się do powstania nawet 10-watowej energii, a poruszający się po nowym wynalazku pojazd wygenerować do 24 razy więcej prądu.

Portugalscy badacze poinformowali, że w ciągu najbliższych dwóch lat będą pracować nad ulepszeniem swojego patentu. Jednak doskonalenie mechanizmu Waynergy nie opóźni rynkowego debiutu specjalnej podłogi. W Portugalii ma być ona dostępna w sprzedaży już w przyszłym roku, a poza granicami kraju - od 2013 roku.