Paryż przestał być najbardziej atrakcyjnym dla turystów miastem świata – wynika z ankiety przeprowadzonej przez znaną amerykańską witrynę internetową TripAdvisor. W ciągu zaledwie roku spadł z pierwszego miejsca na siódme. Wyprzedziły go m.in. Praga i Pekin.

W pierwszej trójce najbardziej atrakcyjnych miast dla turystów znalazły się kolejno Stambuł, Rzym i Londyn. Czwarte i piąte miejsce zajęły Pekin i Praga. Na szóstym uplasował się Marrakesz w Maroku.

Użytkownicy witryny internetowej TripAdvisor skarżą się często, że paryżanie są niemili czy wręcz aroganccy, wielu z nich nie włada żadnym językiem obcym, poziom usług pozostawia wiele do życzenia, a miasto jest drogie i czasami brudne.

Władze francuskiej stolicy bagatelizują rezultaty ankiety, które są ich zdaniem sprzeczne ze statystykami. W ubiegłym roku Paryż odwiedziły ponad 32 miliony zagranicznych turystów - co stanowi światowy rekord. Paryskie merostwo zapewnia, że ankieta TripAdvisor nie ma wartości wiarygodnego sondażu, bo użytkownikami tej amerykańskiej witryny są głównie młodzi ludzie. Francuska stolica przyciąga natomiast turystów w każdym wieku.

Regionalny Komitet Turystyki nie kryje, że jest zaskoczony rezultatami. Jego przedstawiciele zapewniają jednak, że Paryż na pewno już niedługo powróci do pierwszej trójki najbardziej atrakcyjnych stolic świata. Podkreślają, że miasto stara się o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku - i jeżeli wygra z konkurentami - stanie się znowu "niekwestionowaną stolicą świata".

(j.)